Bydgoskie torowiska w remoncie

  • 08.10.2018, 13:24
  • KB
Bydgoskie torowiska w remoncie Tramwaje będą jeździć ekonomicznej i szybciej
Jak podaje ZDMiKP, Bydgoszcz cały czas inwestuje w niskoemisyjny transport szynowy.

Nie tylko kupujemy nowoczesne tramwaje i budujemy nowe linie, jak za chwilę tę w ulicy Kujawskiej – tutaj cały czas czekamy na zakończenie w Warszawie tzw. kontroli uprzedniej, żeby rozpocząć prace, ale prowadzimy także zakrojone na szeroką skalę modernizacje istniejącej infrastruktury tramwajowej.

Pracujący wykonawca, wyłoniony w przetargu właśnie zakończył układanie nowego torowiska na ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Łukasiewicza do ulicy Chemicznej. Natomiast od 5.10 kontynuuje roboty przy układaniu nawierzchni bitumicznych i prace ma już na ukończeniu.

Jednocześnie rozpoczął rozwieszanie sieci trakcyjnej na wcześniej ustawionych, nowych słupach. Równolegle z wymienionymi robotami, porządkuje po sobie teren, na którym realizuje zadanie. Prowadzi także prace odtworzeniowe zieleni. W dalszym ciągu układa nowe chodniki.

Wszystkie działania stanowią konsekwentną realizację polityki transportowej. Wpisują się w budowę nowoczesnego i zgodnego z oczekiwaniami Pasażerów układu komunikacji tramwajowej. Wypowiadają walkę z niską emisją i smogiem. Stąd od dłuższego już czasu komunikację w naszym mieście planujemy w oparciu o przyjazny środowisku transport szynowy, który uzupełniamy komunikacją autobusową. Przy tej okazji warto dodać, że opartą o autobusy, które spełniają, wyśrubowane, najwyższe normy emisji.
Dzięki dobiegającej do końca inwestycji, powstało nowe torowisko, sieć trakcyjna, perony dostosowane do potrzeb osób niedowidzących z żółtymi płytami ryflowanymi, sygnalizującymi niebezpieczeństwo zbliżania się do krawędzi peronu.

Ponadto, ułożyliśmy nowe nawierzchnie jezdni, chodników. Odtwarzana jest zieleń. Co najważniejsze rozbudowana została pętla tramwajowa przy ulicy Chemicznej. Zwiększyliśmy możliwości manewrowe dla tramwajów, zwiększając liczbę torów z dwóch do trzech. Dzięki pracom przy torowisku zyskali także kierowcy i piesi. Poza wcześniej już wspominanymi chodnikami, zmieniona została geometria ulic Wojak Polskiego i Chemicznej – powstało bezpieczne rondo. Na modernizację przeznaczyliśmy z budżetu blisko 20 mln. złotych.

Trwają także prace w innym miejscu górnego tarasu w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Obejmują torowisko tramwajowe od ulicy Szpitalnej do ulicy Magnuszewskiej. Stara infrastruktura została zdemontowana. Nie ma już torów, sieci, słupów trakcyjnych. Trwają roboty przy korytowaniu, czyli nowym wykopie, w którym zostanie wykonane podbudowa pod nowe tory.

Przy okazji prowadzone są prace przy przełożeniu sieci podziemnych. Budowane są też kolejne, jak np. kanalizacja deszczowa, która odprowadzi wodę po opadach z nowych torów. W rowach, układane są kable do zasilenia oświetlenia. Podobnie, jak w przypadku wcześniej opisanej modernizacji tutaj również wraz z nowym torowiskiem układane są nowe nawierzchnie na jezdniach. Od jakiegoś czasu trwają roboty na jezdni południowej Wojska Polskiego (w kierunku do centrum osiedla). Zdemontowane zostały stare warstwy jezdni. W tej chwili odbudowywana jest warstwa konstrukcyjna.

Inwestycję realizujemy z myślą o przywołanej na początku linii tramwajowej w ulicy Kujawskiej. Dzięki niej nie tylko skomunikujemy Kujawską z południowym górnym trasem. Wybudujemy pętlę tramwajową przy ulicy Magnuszewskiej, która będzie jednocześnie stanowiła nowoczesny węzeł przesiadkowy z możliwością wjazdu i wyjazdu od wspomnianej Kujawskiej, a ta połączy rondo Bernardyńskie z rondem Kujawskim. Wydatnie skróci czas podróży, eliminując przejazd tramwaju ul. Toruńską, później wzdłuż bloków przy ulicy Spokojnej, a następnie ulicą Wojska Polskiego, ale o linii tramwajowej w ulicy Kujawskiej.

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maras
Maras 08.10.2018, 20:35
Tramwaje to przeszłość, co chwile remonty torów lub trakcji. Trolejbus jest już lepszy bo potrzebuje tylko trakcji a jeździ po asfalcie po którym mogą jechać wszystkie pojazdy. A jak jakiś tramwaj się zepsuje to cała linia stoi. Tam gdzie tory to takie dziury w drodze że strach jeździć. W dobie autobusów elektrycznych tramwaj to porażka.
barbara
barbara 08.10.2018, 15:19
mam nadzieję ze u nas tramwaje nie będą tak łomotać jak na trasie do Fordonu

Pozostałe