Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wybory Rektora UKW

W cieniu nudnawej kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi dużo ciekawsza kampania toczyła się niespodziewanie na naszym Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Również same wybory, w których zwyciężył prof. Bernard Mendlik, były nieporównywalnie ciekawsze od prezydenckich.
  • Źródło: Wojciech "Szczapa" Romanowski
Wybory Rektora UKW

Autor: Wojciech "Szczapa" Romanowski

Nasłuchuję znajomych i przyjaciół z miast, w których wciąż toczy się kampania przed drugą turą wyborów prezydenckich i trochę im zazdroszczę. Z kampaniami wyborczymi tak już jest: kiedy trwają, mamy ich serdecznie dosyć. Jak się kończą, czegoś nam brakuje, wieje nudą. 

Zwycięstwo Rafała Bruskiego nad Łukaszem Schreiberem było nie tylko imponujące, ale i spodziewane. Jedynie bukmacherzy, oczadzeni swoją wspaniałością niektórzy dziennikarze oraz oczywiście zwolennicy Schreibera dowodzili, że będą emocje, wszystko może się zdarzyć. Wytrawni obserwatorzy lokalnego życia politycznego słysząc te zapowiedzi uśmiechali się pod nosem. Mieli rację. 

W tym samym czasie mieliśmy w mieście wybory dużo bardziej pasjonujące i kompletnie nieprzewidywalne, ale nimi szersza publika specjalnie się nie ekscytowała. A szkoda. Mówię o wyborach na rektora UKW. 

Stanęło do nich trzech kandydatów - dyrygent prof. Bernard Mendlik, biolog prof. Jarosław Burczyk i politolog prof. Artur Laska. Panowie bardzo poważnie potraktowali wyborcze wyzwanie i ruszyli do kampanii z impetem. Kampanii niezwykle merytorycznej, którą się obserwowało z wielkim zaciekawieniem, nawet jeśli, tak jak ja, z uczelnią ma się jedynie związek sentymentalny. Był spór programowy, była fascynująca debata, była walka o głosy elektorskie (system wyborczy przypomina trochę system wyborów prezydenckich w USA). aż w końcu fascynująca sama rozgrywka wyborcza. 

W I turze głosowania najmniejszą liczbę głosów elektorów uzyskał prof. Laska (28), natomiast do II tury przeszli prof. Burczyk (51) i prof. Mendlik (38). W II turze najlepszy wynik uzyskał prof. Bernard Mendlik, na którego zagłosowało 64 elektorów, a prof. Burczyk miał 52 głosy. 

Dlaczego wygrał prof. Mendlik? Ponieważ z tej trójki, wyrównanej i znakomitej, najlepiej pojął mechanizmy rządzące politycznymi kampaniami wyborczymi. Przeszczepił je jeden do jeden i właśnie tym zaskoczył konkurentów. Taki jest współczesny świat tam gdzie wkracza demokracja. Wygrywa w nim wyrazistość, umiejętność zaprezentowania swoich racji, a ostatecznie – zdolność do zawarcia sojuszu z jednym rywalem przeciwko drugiemu. Czysta polityka. 

UKW ma nowego rektora, Bydgoszcz ma nowego starego-prezydenta, więc z nudów w najbliższą niedzielę będę się ekscytował Toruniem, Krakowem i Wrocławiem, a już za niecałe dwa miesiące wybory europejskie. 

I co później? Trzeba jakoś wytrwać równy rok do wyborów prezydenckich. Albo pójść na wyborczo-polityczny odwyk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Cyryl 26.04.2024 09:07
Uniwerek i nas ominęła tragedia pod postacią pana Burczyka, ale co potrafi prof Mendlik?? Zobaczymy chociaż jego współpraca z piłką ręczną niestety bez sukcesów

Marylka 22.04.2024 19:02
Co się czepiacie prof Burczyka? Czy to on napisał ten denny artykulik??

Liczydlo 18.04.2024 10:40
Burczyk to taki udający młodzieniaszka staruszek. Chwalił się wynikami Stanforda czyli ok. 4-tysiecznym miejscem naa świecie. Bravvvo

Melchior 16.04.2024 22:45
Pań Burczyk wspolodpowiada za fatalna pozycję UKW w kraju Tak nisko jeszcze nie było Prof Mendlik to czysta karta.

Doc. 16.04.2024 06:51
II runda była przeciw Burczykowi. Nikt go nie lubi.

Obecny 15.04.2024 20:47
Pan Redaktor umie dodawać?? 38+28=66, 66-2=64 czyli 1 głos przeszedł i 1 nieobecny. Dlatego wygrał. Prof Burczyk jest nielubiany /słusznie/ - głównie za swoje zarozumialstwo i tyle.

bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama