Jest dofinansowanie dla miasta z RPO na budowę mikroinstalacji

 • 1.03.2018, 12:17
 • KB
Jest dofinansowanie dla miasta z RPO na budowę mikroinstalacji Panele fotowoltaiczne
Bydgoski ratusz otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę mikroinstalacji OZE na budynkach publicznych w mieście.

Podstawowym celem projektu jest zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie poziomu niskiej emisji, która przyczyni się do poprawy jakości środowiska poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza (ograniczeniu ulegnie emisja szkodliwych gazów do atmosfery (przede wszystkim dwutlenku węgla i pyłów). Dodatkowy problem, oprócz aspektów środowiskowych, który zostanie zniwelowany dzięki realizacji projektu to obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej pochodzących ze źródeł konwencjonalnych.

W Bydgoszczy, największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego, występuje kilka rodzajów emisji: emisja punktowa – pochodząca z działalności przemysłowej, emisja powierzchniowa – z sektora bytowego, liniowa, którą generuje transport prywatny i publiczny.

Niniejszy projekt wpływa zarówno na bezpośrednie ograniczenie zużycia energii ze źródeł konwencjonalnych, a co za tym idzie również na ograniczenie emisji jak i nosi walory edukacyjne oraz promocyjne, mające wpływać na kształtowanie postaw proekologicznych. Planowane instalacje zostaną wykonane na budynkach użyteczności publiczne należących do miasta.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 10,45 kWp oraz fototermiczna o mocy 8,78 kW zostanie zamontowana na budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej.

W pozostałych budynkach planuje się jedynie mikroinstalacje fotowoltaiczne:

 • Szkoła Podstawowa Nr 65 – budynek szkoły
 • Szkoła Podstawowa Nr 65 – basen
 • Zespół Szkół Medycznych – budynek szkoły
 • Zespół Szkół Medycznych – basen
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 – budynek szkoły
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 – basen
 • Zespół Szkół Nr 7 – budynek szkoły
 • Zespół Szkół Nr 10 – budynek szkoły
 • Zespół Szkół Nr 25 – budynek szkoły
 • Zespół Szkół Samochodowych – budynek szkoły
 • Szkoła Podstawowa Nr 10 – budynek szkoły

Dodatkowo istotną rolę przy wyborze obiektów miała dodatnia wartość edukacyjna – zwiększenie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności, dzieci i młodzieży. Planowany projekt wpisuje się w strategie dotyczące ochrony środowiska, ograniczania emisji CO2 oraz promocji odnawialnych źródeł energii tak na poziomie krajowym, jak i regionalnym czy lokalnym. Planowane zadanie znajduje się także w planie działań na rzecz zrównoważonej energii - plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Bydgoszczy. Instalacje będą wdrażane w tym roku, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Na terenie miasta wielokrotnie dochodzi do przekroczenia poziomu szkodliwych substancji w powietrzu w tym przede wszystkim benzo(a)pirenu, pyłów PM10 i PM2,5. W tej sytuacji istotnym jest podejmowanie działań mających na celu zarówno bezpośrednie ograniczanie emisji szkodliwych substancji do powietrza jak i działania edukacyjne mające na celu uświadamianie społeczeństwa w zakresie wpływu złej jakości powietrza na zdrowie oraz korzyści z inwestowania w termomodernizację oraz promocję odnawialnych źródeł energii.

Niedawno, w ramach projektu międzynarodowego CitiEnGov, miasto zamontowało pięć czujników pyłów zawieszonych na terenie Bydgoszczy. Dzięki temu jest możliwość sprawdzenia zarówno stanu powietrza, jak i stopnia stężenia pyłów zawieszonych, a także temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia barometrycznego. Można także sprawdzić, jaki był stan powietrza dla danej lokalizacji w ciągu ostatnich 24 godzin online: TUTAJ

Ważne liczby

Wartość projektu: 1 067 986,26 zł

Dofinansowanie (45%): 474 314, 85 zł

Wkład własny: 593 671,41 zł

KB
Podziel się:
Oceń:
 • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzysztof
Krzysztof 1.03.2018, 12:50
Moje pytanie te obiekty mają zasilanie w energie cieplną z miasta a co prywatnymi budynkami
redakcja
redakcja 1.03.2018, 16:08
takie pytania prosimy kierować bezpośrednio do Urzędu Miasta. Tam uzyska Pan wszelkie informacje: [email protected]

Pozostałe