Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bydgoski szpital wykorzysta unijne dofinansowanie

Fundusze UE po raz kolejny wspierają Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
Bydgoski szpital wykorzysta unijne dofinansowanie

Autor: Materiały prasowe

Celem projektu jest przebudowa 1 052,06 m2 i rozbudowa o 772,7 m2 Szpitalnego Oddziału Ratunkowego umożliwiająca optymalizację wykorzystania posiadanego potencjału ludzkiego i rzeczowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług, ze szczególnym uwzględnieniem utworzonych trzech stanowisk wstępnej intensywnej terapii. Beneficjent, realizując projekt: "Przebudowa i rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy", dąży do wzmocnienia posiadanej infrastruktury medycznej, w tym infrastruktury ratownictwa medycznego, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii. Projekt przewiduje wykonanie robót budowlanych mających na celu:
- przebudowę pomieszczeń SOR w zakresie niezbędnym dla pełnej integracji funkcjonalnej z nowym obiektem powstałym w wyniku zabudowy patia wraz z modernizacją infrastruktury i remontem - 1052,06 m2
- zwiększenie powierzchni SOR o 772,7 m2 poprzez zabudowę na poziomie niskiego i wysokiego parteru patio między segmentami budynku Szpitala.
- utworzenie trzech stanowisk wstępnej intensywnej terapii.

Oddział Kliniczny Medycyny Ratunkowej (SOR) w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy powstał w wyniku przekształcenia działającej od początku funkcjonowania placówki Izby Przyjęć. Zmiany te wiązały się z wprowadzeniem w Polsce systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecna organizacja Oddziału jest również efektem włączenia naszego Szpitala w struktury CM UMK w Toruniu. Wraz ze zmianami organizacyjnymi zmieniły się i poszerzyły realizowane przez OKMR zadania. W założeniach systemu zadaniem Oddziału jest udzielanie pomocy doraźnej chorym zgłaszającym się ze skierowaniem do Szpitala, stabilizacja funkcji życiowych a także wstępna diagnostyka i leczenie nagłych zachorowań, zatruć, urazów, pomoc ofiarom wypadków masowych i katastrof.

Oddział pełni stały, 24-godzinny dyżur internistyczny, chirurgiczny, neurochirurgiczny, neurologiczny, urazowy, laryngologiczny, okulistyczny oraz urologiczny. W ciągu doby udziela pomocy ponad stu osobom, a zdarza się, że liczba pacjentów sięga nawet dwustu.

O realizację zadań na najwyższym dba zespół złożony z dziewięćdziesięciu pięciu pracowników, których umiejętności, duża wiedza i doświadczenie zawodowe zapewniają sprawne funkcjonowanie Oddziału, zgodnie ze współczesnymi wymogami medycyny oraz standardami akredytacyjnymi, ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo pacjenta, poszanowanie godności osobistej i praw zagwarantowanych "Kartą Praw Pacjenta".

W skład stałego zespołu OKMR wchodzą lekarze posiadający specjalizację z zakresu medycyny ratunkowej, chorób wewnętrznych i alergologii, doświadczone, stale podnoszące swoje kwalifikacje pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze, panie rejestratorki, panie laborantki wykonujące w pracowni EKG badania zarówno pacjentkom w trakcie hospitalizacji, jak i zgłaszającym się z zewnątrz. Bez wątpienia duży udział w sprawnym funkcjonowaniu Oddziału mają również pełniący tutaj dyżury lekarze z innych oddziałów Szpitala.

Realizując usługi medyczne pracownicy OKMR ściśle współpracują ze wszystkimi komórkami organizacyjnymi Szpitala oraz podmiotami zewnętrznymi. Oddział zlokalizowany jest na parterze budynku głównego Szpitala, co umożliwia sprawny transport chorych do właściwych oddziałów oraz na trakt operacyjny.

Od 2010 roku Oddział posiada własne pracownie diagnostyczne wyposażone w wysokiej klasy aparaturę medyczną, m.in. nowoczesny tomograf komputerowy i aparaty rentgenowskie, dzięki czemu pacjenci OKMR nie muszą być przewożeni do innych jednostek Szpitala, w celu wykonania specjalistycznych badań.

Oddział dysponuje punktem startów i lądowań dla śmigłowca, zlokalizowanym w odległości umożliwiającej przyjęcie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu.

Dążąc do świadczenia usług na najwyższym poziomie Oddział Kliniczny Ratownictwa Medycznego (SOR) boryka się niestety z poważnymi problemami lokalowymi, uniemożliwiającymi dalszy prawidłowy rozwój jednostki. W 2010 roku dzięki funduszom pozyskanym z UE, w ramach projektu: "Dostosowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do wymaganych standardów poprzez zakup nowoczesnego sprzętu medycznego", udało się znacząco poprawić wyposażenie OKMR pozyskując aparaturę medyczną o wartości 8 142 298, 50 PLN, w tym: 6 920 953,72 PLN ze środków EFRR.

Realizacja obecnego Projektu pozwoli przede wszystkim na pełne wykorzystanie posiadanego potencjału ludzkiego i rzeczowego oraz w znaczący sposób poprawi organizację pracy i usprawni komunikację chorych i personelu.

Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2018 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama