Obchody Bydgoskiego Marca

  • 17.03.2017, 09:29 (aktualizacja 17.03.2017 09:45)
  • KB
Obchody Bydgoskiego Marca KPUW
W czwartek 16 marca w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, w historycznej sali, w której 36 lat temu doszło do pamiętnych wydarzeń, odbyła się konferencja prasowa z udziałem: wojewody Mikołaja Bogdanowicza, członka Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomira Kopyścia - naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyty Cisewskiej, wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych Pawła Barczaka, przewodniczącego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszka Walczaka oraz przewodniczącego Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Jacka Żurawskiego.

Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie, również wraz z uczestnikami wydarzeń, które miały miejsce w Bydgoszczy 36 lat temu, zorganizować obchody Bydgoskiego Marca 1981. Chcemy uczcić te wydarzenia podkreślając ich znaczenie, nie tylko przy okazji okrągłych rocznic. Zapraszamy wszystkim mieszkańców Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Uroczystości, tak jak w roku ubiegłym, rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku przy ul. Dworcowej 87, w którym 36 lat temu strajkowali rolnicy domagający się zarejestrowania „Solidarności” wiejskiej.

Należy zabiegać o pamięć o tych, którzy przyczynili się do demokracji w naszym kraju – podkreślił Sławomir Kopyść zapraszając również na zorganizowany przez marszałka województwa koncert okolicznościowy w Filharmonii Pomorskiej oraz na film „Bydgoszcz The Wall Show” przygotowany przez konsula honorowego Niemiec Jarosława Kuropatwińskiego. Projekcja odbędzie się w kinoteatrze „Adria”.

Naczelnik Delegatury IPN Edyta Cisewska zapowiedziała wystawę „O wieś wolną samorządną” złożoną ze zdjęć i materiałów historycznych dotyczących Bydgoskiego Marca 1981. Ekspozycja będzie towarzyszyć uroczystościom w urzędzie wojewódzkim.

Należy cieszyć się, że te uroczystości nabierają takiej rangi, że włącza się do nich pan wojewoda. To wydarzenie jest jedną z ważnych kart historycznych dla „Solidarności”. Do wydarzeń marcowych „Solidarność” była organizacją wielomilionową, zagrażającą władzy komunistycznej. Wiemy, że po marcu ruch zaczął słabnąć, „Solidarność” zaczęła dzielić się na zwolenników strajku generalnego i drugą grupę, która pojechała na negocjacje.

Wiceprzewodniczący chłopskiej „Solidarności” w naszym regionie Paweł Barczak podziękował współorganizatorom za trud włożony w przygotowanie obchodów. Bezpośrednio po wydarzeniach marcowych został zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych – podkreślił.

Trzydzieści sześć lat temu wszyscy członkowie „Solidarności” byli razem. I dzisiaj też razem przygotowujemy uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Członkowie związku, także tworzącej się „Solidarności” Rolników Indywidualnych z regionu toruńsko-włocławskiego, wspierali strajkujących w Bydgoszczy - zaznaczył przewodniczący toruńsko-włocławskiej „Solidarności” Jacek Żurawski.

Program uroczystości 19 marca 2017 roku w Bydgoszczy:
 

Godz. 11.45 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981
                   (budynek przy ul. Dworcowej 87)

                   Wystąpienie przedstawiciela rolników – Wojciecha Mojzesowicza

Godz. 12.00 Przemarsz uczestników uroczystości do kościoła

Godz. 12.30 Uroczysta Msza święta (kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w
                    Bydgoszczy, pl. Wolności)

                   Gospodarzem miejsca jest proboszcz ks. Teodor Paradowski,
                  
Przewodniczy bp Jan Tyrawa

Godz. 13.45 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego
                   Marca 1981 (Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy)

Godz. 14.00 Uroczystość w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego UW

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe