Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Święto Żołnierza Rezerwy w Garnizonie Bydgoszcz [FOTO]

8 października 2020 r. w 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy odbył się uroczysty apel z okazji Święta Żołnierza Rezerwy*.
Święto Żołnierza Rezerwy w Garnizonie Bydgoszcz [FOTO]

Autor: fot.: st. szer. Damian Kalinowski

W uroczystości wzięli udział Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. dyw. Dariusz Ryczkowski (będący jednocześnie Dowódcą Garnizonu Bydgoszcz), Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz Dowódcy, Szefowie, Komendanci jednostek wojskowych Garnizonu Bydgoszcz.

W związku z uzyskiwaniem bardzo dobrych wyników podczas ćwiczeń Dowódca Garnizonu Bydgoszcz, gen. dyw. Dariusz Ryczkowski wręczył wyróżnionym żołnierzom rezerwy akty mianowania oraz listy gratulacyjne oraz podziękował wszystkim tym, którzy są zaangażowani w proces wyszkolenia rezerw osobowych.

- Szanowni Żołnierze Rezerwy, obchodzone w tym roku po raz pierwszy święto to wyraz podziękowania za Waszą postawę, dyspozycyjność i oddanie. Dziękuję za to, że uczestnicząc w ćwiczeniach spełniacie swój obowiązek wobec kraju. Dziękuję za zaangażowanie oraz dyscyplinę w czasie szkolenia – powiedział gen. dyw. Dariusz Ryczkowski

W listopadzie ubiegłego roku Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak wydał decyzje wprowadzającą nowe święto wojskowe – Święto Żołnierza Rezerwy, które jest obchodzone 10 października. Z wnioskiem o ustanowienia Święta Żołnierza Rezerwy wystąpił do ministra obrony szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak.

- Jednym z podstawowych zadań realizowanych podczas pokoju jest przygotowanie oraz wyszkolenie rezerw osobowych. Szkolenie te musi być dostosowane do aktualnych potrzeb (…) jak i dynamicznie zmieniających się sytuacji politycznej, militarnej oraz gospodarczej w Europie. Musi uwzględniać zmiany jakie zachodzą w naszej armii, a przede wszystkim technice wojskowej. Nowy sprzęt wprowadzany na wyposażenie naszej armii wymaga dobrze przygotowanego i wyszkolonego operatora. Szkolenie rezerw to ogromny wysiłek organizacyjny i osobowy. Mnóstwo pracy kadry instruktorskiej oraz zabezpieczających proces przyjęcia i wyposażenia żołnierzy rezerwy.  Tylko w ubiegłym roku, w jednostkach Inspektoratu Wsparcia przeszkolono ponad 5 tysięcy rezerwistów – zaznaczył Generał Ryczkowski  .

 

***

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 196/MON z dnia 28 listopada 2019 r. dzień 10 października został ustanowiony Świętem Żołnierza Rezerwy.

Jest wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na każde wezwanie stawiają się do służby, aby stać na straży bezpieczeństwa państwa.

Wg ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2019, poz. 1541, t.j.):

Art. 99 Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

Data obchodów tego święta Żołnierza Rezerwy nie jest przypadkowa i nawiązuje do 10 października 1410 r. Tego dnia, pod Koronowem, razem z pospolitym ruszeniem stanęli na wezwanie króla Władysława II Jagiełły, aby podjąć walkę ze zbliżającym się najazdem krzyżackim. Oddziały polskie pod dowództwem Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego zmierzyły się ze znacznie silniejszym przeciwnikiem. Ostatecznie, w wyniku ciężkich walk, siły zakonu zostały pokonane. Dowódca armii krzyżackiej- Michał Küchmeister von Sternberg - został wzięty do niewoli.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego i była przykładem jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych w historii średniowiecznej Europy.

Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład patriotycznej postawy, wierności przysiędze wojskowej oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

***

Szkolenie rezerw to jeden z priorytetów polskiej armii. Rezerwy osobowe są integralną częścią systemu bezpieczeństwa państwa. Utrzymywanie wyszkolonych rezerw wpływa na efektywność jednostek operacyjnych do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem. Szkolenie rezerw odbywa się w sposób zaplanowany. Nowa jakość szkolenia wpływa na wzrost efektywności przygotowania i wykorzystania zasobów osobowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Oficer Prasowy 1BLog

(-) por. Justyna KWIATKOWSKA



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama