Centrum Edukacyjno-Społeczne powstaje na Okolu

  • 24.08.2020, 12:25
  • KB
Centrum Edukacyjno-Społeczne powstaje na Okolu UM
Przy ul. Staroszkolnej 10 powstaje wielofunkcyjne miejsce, które poza interaktywnym Muzeum Kanału Bydgoskiego stanie się także miejscem spotkań dla okolicznej młodzieży, seniorów i społeczników. Miasto pozyskało na to zadanie 2,1 mln zł dofinansowania z Gminnego Programu Rewitalizacji.

Niewielki budynek znajdujący się tuż obok Kanału Bydgoskiego przechodzi gruntowny remont. W zabytkowym budynku z czerwonej cegły powstanie Centrum Edukacyjno-Społeczne, które będzie miejscem spotkań dla mieszkańców, młodzieży, seniorów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na rzecz bydgoszczan. W obiekcie swoją siedzibę będzie miało również Muzeum Kanału Bydgoskiego.

- Udało nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie na realizację tej inwestycji. Dzięki Unii Europejskiej będziemy mogli stworzyć miejsce, które zostanie oddane w ręce lokalnych społeczności. Chcemy, aby to miejsce, było miejscem spotkań dla wszystkich – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel. – Budynek będzie gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku. Miejsce jest nieprzypadkowe, tej rejon objęty jest Gminnym Programem Rewitalizacji, który ma na celu integrację społeczną. Już dziś widzimy, że dzięki współpracy ze społecznikami i mieszkańcami to miejsce się zmienia. Widzimy, jak dzięki Bydgoskiemu Budżetowi Obywatelskiemu nad Kanałem powstają nowe ścieżki pieszo – rowerowe – dodaje.

Dzięki tej inwestycji, prężnie rozwijające się Muzeum Kanału Bydgoskiego zyska nowoczesną przestrzeń. Zwiększy się również oferta kulturalna dla mieszkańców, a dzieci i młodzież skorzystają z zajęć pozaszkolnych i integracyjnych. W tym miejscu wypożyczymy sprzęt wodny, odbędziemy warsztaty szermierki, łucznictwa, garncarstwa, czy wikliniarstwa. Zajęcia będą realizowane przy współpracy z bydgoskimi stowarzyszeniami.

- Po pięciu latach od otwarcia Muzeum Kanału Bydgoskiego urzeczywistnia się plan patrona Sebastiana Malinowskiego. Mieszkańcy, a zwłaszcza młodzież i seniorzy będą mogli skorzystać z oferty turystycznej. Mieszkańcy pobliskich osiedli skorzystają z zajęć dodatkowych, a społecznicy skorzystają z nowoczesnej bazy do realizowania swoich pasji – mówi Tomasz Izajasz, kustosz muzeum.

W ramach prac budowlanych cały budynek jest dostosowywany do nowej funkcji. W budynku znajdą się sale wystawowe i warsztatowe, pomieszczenie socjalne, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna. Na zewnątrz pojawi się parking, wiata na sprzęt wodny oraz urządzenia ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Z myślą o tych osobach w budynku zaprojektowano zewnętrzny podjazd, a w środku budynku platformę obsługującą dwie kondygnacje.

Prace rozpoczęły się w marcu br. Do tej pory wykonawca zakończył prace konstrukcyjne i termomodernizacyjne. Wymieniony został dach. Aktualnie prowadzone są prace instalacyjne, w najbliższych dniach zamontowana zostanie stolarka okienna. Planowany termin zakończenia prac to II kwartał przyszłego roku.

KB

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe