Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Pomóż uratować czyjeś życie - oddaj krew!

23 sierpnia mobilny punkt pobierania krwi zostanie ustawiony przy dworcu Bydgoszcz Główna. Czekamy na Was!
Pomóż uratować czyjeś życie - oddaj krew!
Pobieranie krwi

Do tej pory, w ramach 2. edycji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, zorganizowanej przez Fundację Grupy PKP przy udziale spółek Grupy PKP, Narodowego Centrum Krwi, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Spółki Polonus i Krajowej Rady Kolejarskich Klubów HDK PCK oraz pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Zdrowia, krew oddało ponad 100 osób, co dało w sumie prawie 50 litrów krwi!

Odwiedziliśmy Warszawę Centralną, Lublin Główny, Kraków Główny, Gdynię Główną i Gdańsk Główny. Teraz krew będzie można oddać 23 sierpnia w godzinach 11.00 – 15.00 w krwiobusie w Bydgoszczy, dokładnie przy dworcu kolejowym Bydgoszcz Główna, wejście główne od strony ul. Zygmunta Augusta 7.

Dla dociekliwych…

Początek krwiolecznictwa w Polsce to okres międzywojenny. Dzięki jego propagatorom (Hirszfeld, Gnoiński, Sokołowski, Rutkowski, Szarecki, Ostrowski, Aleksandrowicz i in.) przetaczano krew w niektórych większych szpitalach. Stosowano metodę bezpośrednią (tj. z krążenia biorcy do krążenia dawcy), a przetaczanie krwi konserwowanej należało do rzadkości. Dawcy rekrutowali się z ośrodków akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań). Nie istniała jednak zorganizowana ogólnopolska sieć placówek służby krwi.

Dopiero po II wojnie światowej w latach 1945-1949 Polski Czerwony Krzyż utworzył z ramienia Ministerstwa Zdrowia pierwsze stacje krwiodawstwa, początkowo w Łodzi, następnie w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie i Lublinie. W roku 1951 powołano do życia Instytut Hematologii w Warszawie, co wiązało się z pilną potrzebą zorganizowania w kraju nowoczesnej służby krwi. Długofalowo Instytut miał czuwać nad rozwojem transfuzjologii i hematologii oraz - w imieniu Ministerstwa Zdrowia - sprawować nad obu dyscyplinami nadzór merytoryczny. W roku 1992 Instytut zmienił nazwę na Instytut Hematologii i Transfuzjologii.

W Polsce wykonuje się rocznie około 1,5 miliona przetoczeń składników krwi. Jej pobieraniem, oddzielaniem składników i wydawaniem zajmują się Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, których obecnie w Polsce znajduje się 21.

12 października 2006 roku zostało powołane przez Ministra Zdrowia Narodowe Centrum Krwi, które realizuje zadania dotyczące koordynowania działalności w zakresie organizacji pobierania krwi, oddzielania jej składników oraz zaopatrzenia w krew.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama