Za nami akcja "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" na drogach powiatu bydgoskiego

  • 10.08.2018, 14:53
  • KB
Za nami akcja "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" na drogach powiatu bydgoskiego KWP Bydgoszcz/archiwum
Wczoraj bydgoscy (9.08) policjanci prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Jednocześnie uświadamiali tych uczestników ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego nazywa się pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Ich nie chroni karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi i rowerzyści giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (9.04.18) działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w ramach działań ogólnopolskich. Akcja ta jest organizowana cyklicznie i ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci ujawnili 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do pieszych i rowerzystów. 3 z nich zostało ukaranych mandatem karnym, a 17 pouczonych. W 13 przypadkach również rowerzyści dopuścili się złamania przepisów dotyczących pieszych. Niestety, jak pokazuje wczorajsza akcja, także sami piesi nie postępują zgodnie z przepisami drogowymi. Policjanci ujawnili 43 wykroczenia popełnione przez pieszych, głównie dotyczące przechodzenia w miejscu niedozwolonym, ale nie tylko. Dlatego też w stosunku do 4 z nich policjanci zastosowali postępowanie mandatowe, a 39 pouczyli.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek stosowania odblasków. Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona z odległości nawet 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości, to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe