UTP rozpoczyna współpracę z firmą z branży samochodowej

  • 6.07.2018, 17:48
  • KB
UTP rozpoczyna współpracę z firmą z branży samochodowej UTP
6 lipca 2018 roku została podpisana umowa o współpracy między Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym a firmą ARRK Shapers' Polska Sp. z o.o.

To największa oraz najnowocześniejsza firma narzędziownia w Polsce zatrudniająca ponad 270 osób - głównie absolwentów UTP. Specjalizuje się m.in. w produkcji form wtryskowych wysokoseryjnych dla przemysłu samochodowego, z których produkowane są zderzaki, deski rozdzielcze, panele drzwiowe m.in. dla Toyoty, Jaguara, Mercedesa, BMW czy Porche. Współpraca między uczelnią a firmą ma polegać m.in. na prowadzeniu prac badawczych, analitycznych, proinnowacyjnych i wdrożeniowych w szczególności w zakresie doradztwa, prac badawczo-naukowych, projektowo-konstrukcyjnych, poszukiwania rozwiązań i produktów innowacyjnych oraz projektowaniu, koordynacji i realizacji wspólnych badań i przedsięwzięć.

Bydgoszcz nazywana jest „polską doliną narzędziową”. Województwo, a szczególnie nasze miasto jest jednym z największych zagłębi przemysłu narzędziowego oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowej. Działa tu ok. 300 firm związanych z tym przemysłem. Współpracują z największymi światowymi koncernami m.in. z sektora motoryzacyjnego, kosmetycznego czy medycznego. UTP w Bydgoszczy chce to efektywnie wykorzystać.

Podczas spotkania ze strony firmy obecni byli:  Jean-Baptiste Guibert - General Manager chez ARRK Shapers' Polska, Anna Rivat – Kierownik Działu Zasobów Ludzkich oraz  Wojciech Stafiej - Kierownik Techniczny – ARRK Shapers' Polska Sp. z o.o.

Po podpisaniu umowy goście zwiedzali laboratorium technologiczne oraz laboratorium technologii przyrostowych w Zakładzie Przetwórstwa i Recyklingu Tworzyw na Wydziale Inżynierii Mechanicznej. Po laboratoriach przedstawicieli firmy oprowadzał dr inż. Piotr Czyżewski. Zwiedzano między innymi Laboratorium technologii przyrostowych (prezentacja obszaru badawczego oraz wykorzystywanych technologii przyrostowych) oraz  Laboratorium przetwórstwa tworzyw (prezentacja wykorzystywanych technologii, maszyn itp.).

Całość podpisania umowy oraz koordynowanie współpracy pomiędzy firmą  ARRK Shapers' Polska Sp. z o.o. oraz UTP w Bydgoszczy prowadzi Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii. Podpisanie umowy zostało zrealizowane po serii spotkań między uczelnią oraz ARRK Shapers' Polska. Ustalono zasady i cele współpracy w zakresie dydaktycznym, naukowym oraz wdrożeniowym.

Warto podkreślić, że na UTP w Bydgoszczy utworzono tzw. studia dualne na jedynym w Polsce kierunku dedykowanym branży narzędziowo-przetwórczej pn. "przetwórstwo tworzyw sztucznych". Studia dualne są doskonałym sposobem na nawiązanie jeszcze bliższej współpracy pomiędzy uczelnią , studentem oraz przedsiębiorstwem - przyszłym pracodawcą, a także idealną szansą na zdobycie dodatkowej wiedzy praktycznej. Wakacyjne praktyki oraz zajęcia praktyczne w firmach będą płatne.


Kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych prowadzony jest w ramach studiów dziennych pierwszego stopnia (inżynierskie) na wydziale inżynierii mechanicznej UTP. Absolwenci tego kierunku są specjalistami przygotowanymi do pracy w firmach branżowych. Uruchamiane od października 2018 r. studia dualne pozwolą, oprócz praktyk studenckich, na realizację części przedmiotów w firmach członków Bydgoskiego Klastra Przemysłowego.

Kierunek przetwórstwo tworzyw sztucznych otrzymał akredytację i certyfikat „Studia z Przyszłością” jako jeden z najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych kierunków studiów na polskich uczelniach dobrze odpowiadający na potrzeby rynku pracy. Wyróżnienie to jest przyznawane przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe