W Samociążku trwa zgrupowanie harcerzy z kujawsko-pomorskiego

  • 5.07.2018, 13:59 (aktualizacja 05.07.2018 14:06)
  • KB
W Samociążku trwa zgrupowanie harcerzy z kujawsko-pomorskiego Harcerze ćwiczą ewakuację na obozie
W dniu 4 lipca nad Jez. Białe w okolicach Samociążka, na obozie harcerskim drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, odbyły się manewry ratownicze, w których udział, oprócz harcerzy, wzięły jednostki straży pożarnej, policji i Lasów Państwowych. Ich celem było przećwiczenie bezpiecznej ewakuacji obozu w lesie podczas zagrożenia pożarem lub warunkami pogodowymi.

Na obozie stacjonuje 120 harcerek i harcerzy  siedmiu drużyn  z Bydgoszczy, Inowrocławia, Ciechocinka i Aleksandrowa.  Obozy harcerskie organizowane przez ZHR w większości przypadków odbywają się w naturalnym lesie. Harcerze sami na miejscu budują kuchnię, zaplecze sanitarne i wyposażenie namiotów.

Ćwiczenia ratownicze zorganizowała Chorągiew Harcerzy i Okręg Kujawsko-Pomorski ZHR wraz z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy i Urzędu Miasta w Koronowie, Państwową Strażą Pożarną, Policją oraz Nadleśnictwem Różanna.

Podczas manewrów harcerki i harcerze ZHR ćwiczyli swoją sprawność i procedury bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia klęską żywiołową. Symulowana była sytuacja, w której po przejściu trąby powietrznej, poprzez numer alarmowy poinformowano o wydarzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego. Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (HOPR) udzielało poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej. Komenda obozu przeprowadziła działania przewidziane w sytuacji konieczności ewakuacji harcerek i harcerzy do wyznaczonego miejsca dyslokacji. Jednostki PSP i Policji  prowadziły akcje ratunkowe w lesie i na wodzie – m.in. poszukiwanie i ewakuacja rannych oraz udzielanie pierwszej pomocy, ratowanie osób z przewróconego kajaka. Zabezpieczono także miejsce zdarzenia siłami policji i leśników. W miarę możliwości starano się także usuwać skutki nawałnicy.

Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 11:15, zakończyły po 5 godz. Na odprawie po zakończeniu odbyła się wymiana spostrzeżeń z ewakuacji oraz wskazanie niedociągnięć do usunięcia.

Celem takich manewrów jest: ćwiczenie sprawności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia w warunkach polowych, zdobywania i poszerzania wiedzy o możliwych zagrożeniach i sposobach postępowaniach w konkretnych sytuacjach oraz wdrażanie procedur postępowania w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Dla służb ratowniczych istotne jest także przećwiczenie swoich procedur, wzajemnego współdziałania i komunikacji oraz koordynacja tego typu akcji.

Harcerze w roku szkolnym i na obozach ćwiczą swoją sprawność w trakcie różnego rodzaju alarmów, gier terenowych i szkoleń z samarytanki (pierwszej pomocy). Zdobyte doświadczenie i umiejętności są wykorzystywane podczas pełnienia służby w czasie uroczystości państwowych oraz imprez masowych. W ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej istnieje wydzielona struktura Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR), którego członkowie przechodzą wszechstronne przeszkolenie ratownicze.

 

KB

Zdjęcia (8)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe