Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kamień węgielny pod IV krąg Opery Nova wmurowany

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski uczestniczył w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego w rozbudowywanym gmachu Opery Nova. To największa inwestycja realizowana w Salonie Miasta. Zakończenie prac planowane jest w przyszłym roku.
Kamień węgielny pod IV krąg Opery Nova wmurowany

Autor: fot.: Materiały prasowe

- Ostatnia dekada to czas, w którym postawiliśmy na wzmocnienie kulturalnego potencjału miasta – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Na inwestycje związane z kulturą trafiło w Bydgoszczy prawie 700 mln złotych. Z budżetu miasta najwięcej wydaliśmy na Młyny Rothera, Teatr Polski, Teatr Kameralny i Miejskie Centrum Kultury. Obecnie najwięcej miejskich pieniędzy wspiera budowę IV kręgu Opery. Dużą satysfakcję sprawia fakt, że na wiele zadań, w tym budowę IV kręgu, z sukcesem sięgamy po dofinansowanie zewnętrzne. Pomaga w tym intensywna  współpraca wszystkich partnerów: Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Bydgoszczy i samej Opery Nova. Tytuł Miasta Muzyki przyznany przez UNESCO, utwierdza nas, że warto konsekwentnie realizować nasze ambitne cele związane z kulturą.

Z europejskim wsparciem

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział m.in. Marszałek Piotr Całbecki, Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, Dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Akt erekcyjny umieszczono w szczelnej kapsule, do której włożono także zdjęcie makiety gmachu z 1962 roku, plakat XXX Bydgoskiego Festiwalu Operowego oraz zdjęcia dokumentujące bieżący stan budowy.

Prace przy rozbudowie Opery Nova rozpoczęły się przed rokiem. Powstają już pierwsze stropy nad częścią podziemnego parkingu oraz słupy, na których opierać się będą kolejne kondygnacje. Betonowane są jeszcze fragmenty żelbetowej płyty od strony amfitetaru.

Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex. Inwestycja kosztuje 116  mln zł. Blisko 25 milionów zł będzie pochodzić z unijnej dotacji w ramach Programu FEnIKS 2021-2027.  Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł dyrektor Maciej Figas. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zadeklarował wolę  współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa, co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.

Duży zakres prac

IV krąg Opery pomieści między innymi :
•    salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób,
•    przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery,
•    przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych,
•    salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osób,  
•    powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

Drugą częścią inwestycji jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami  i rowerzystom.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama