Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne to celowe produkty bankowe, przeznaczone do sfinansowania zakupu mieszkania. Udzielane są długoterminowo na wysokie kwoty, co wiąże się wieloletnim zadłużeniem w banku. Jednym ze sposobów skrócenia okresu zobowiązania jest nadpłata kredytu hipotecznego. Na czym to polega, czy niesie za sobą jakieś korzyści i kiedy warto się zdecydować na taki krok? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!
Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?

Wzięcie kredytu na zakup mieszkania to poważna decyzja, która nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Takie zobowiązanie jest zaciągane nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego trudno przewidzieć, czy przez ten czas Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie. Podczas podpisywania umowy z bankiem składasz deklarację, że będziesz regularnie spłacał zadłużenie zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nieterminowe przelewy lub wpłaty niższe niż te określone w umowie mogą skutkować naliczeniem karnych odsetek, a nawet windykacją długu. Jeżeli jednak Twoje możliwości finansowe się poprawią, możesz nadpłacać kredyt, przekazując do banku wyższe kwoty niż te w obowiązującym harmonogramie rat. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/nadplata-kredytu-hipotecznego-czy-warto/. Dowiesz się z niego, jak wygląda proces nadpłacania rat w poszczególnych bankach i o czym musisz pamiętać, decydują się na takie rozwiązanie.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego?

Najważniejszym obowiązkiem kredytobiorcy jest terminowe wywiązywanie się ze spłaty rat w ustalonej kwocie. Nadpłata jest sytuacją, kiedy przelewasz do banku większą sumę niż powinieneś. W ten sposób możesz stopniowo skracać okres kredytowania i szybciej wyjść z zadłużenia. Nadpłacanie nie oznacza, że musisz jednorazowo spłacić pozostałą część kredytu. Sam decydujesz, w którym miesiącu chcesz przekazać większą kwotę i nie zobowiązuje Cię to do regularnego kontynuowania takich wpłat.

 Obecnie większość banków rozlicza się z kredytobiorcami przez internet, udostępniając często specjalny panel klienta do obsługi kredytu. W wielu przypadkach jest w nim dostępna funkcja nadpłaty z określeniem nadwyżki raty, jaką chcesz przekazać. Nie wszystkie instytucje oferują jednak taką opcję, a niektórzy kredytodawcy wymagają podpisania aneksu do umowy lub wcześniejszego poinformowania o chęci nadpłacania kredytu. Zanim więc zdecydujesz się na wykonywanie przelewów na wyższą kwotę sprawdź, jakie zasady obowiązują w Twoim banku.

Czy nadpłacanie kredytu się opłaca?

Nadpłacanie kredytu nawet niewielkimi kwotami wiąże się z szybszym wyjściem zadłużenia. To z kolei niesie za sobą wiele korzyści, takich jak:

  • poprawa zdolności kredytowej,
  • budowanie pozytywnej historii w BIK,
  • wcześniejsza spłata zobowiązania,
  • niższy całkowity koszt kredytu,
  • obniżenie odsetek i pozostałych kosztów obsługi kredytu,
  • zmniejszenie comiesięcznych rat.

Poza zaletami ekonomicznymi, szybsza spłata kredytu wiąże się też z komfortem psychicznych. Regularne nadpłacanie kredytu i wcześniejsze zakończenie umowy z bankiem pozwoli Ci odzyskać stabilność finansową i przestać się stresować kolejnymi ratami.

Ile kosztuje nadpłata kredytu?

Nadpłacanie kredytu pozwala generować większe oszczędności, gdyż w ten sposób automatycznie obniżasz całkowity koszt zobowiązania. Niektóre banki pobierają za to prowizje, które jednak nie mogą przekraczać 3% nadpłaty. Jeżeli szukasz dla siebie najlepszej opcji finansowania zakupu nieruchomości, sprawdź kredyt hipoteczny dostępny na finanse.rankomat.pl. Na stronie znajdziesz ranking najlepszych produktów bankowych wraz wyszczególnionymi parametrami danej oferty. Dzięki temu dowiesz się, który bank umożliwia nadpłacanie kredytu i jakie wiążą się z tym koszty. Porównasz też ze sobą propozycje od różnych kredytodawców i przeanalizujesz, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza. W razie wątpliwości możesz zwrócić się o pomoc do konsultanta, który doradzi Ci w wyborze oraz podpowie, na co zwracać uwagę zanim zdecydujesz się podpisać umowę z konkretnym bankiem.

Artykuł sponsorowany

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama