Bezpieczny dom dla rodzin z Białorusi w Bydgoszczy

  • 25.06.2021, 10:13
  • KB
Bezpieczny dom dla rodzin z Białorusi w Bydgoszczy UM Bydgoszcz R. Sawicki
Do Bydgoszczy przeprowadziły się dwie rodziny z Białorusi, które spotkały represje ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Nad Brdą odnaleźli spokój i bezpieczny dom.

Od niedawna w naszym mieście mieszkają dwie rodziny z Białorusi, które przeprowadziły się do Bydgoszczy ze względu na represje polityczne jakich doświadczyły w swojej ojczyźnie. Grożono im więzieniem, a nawet odebraniem dzieci tylko ze względu na udział w manifestacji.

- Sytuacja na Białorusi jest dramatyczna. Widzieliśmy, jak reżim Łukaszenki traktował swoich własnych obywateli, którzy dopominali się wyłącznie o podstawowe prawo – prawo do wolności. Te rodziny opowiedziały nam swoje historie i przyznam, że są dramatyczne i bardzo wzruszające - mówił podczas dzisiejszego spotkania prezydent Rafał Bruski. – Cieszę się, że mogliśmy Wam pomóc. Wierzę, że odnajdziecie tu swój nowy dom. Bydgoszczanki i bydgoszczanie są tolerancyjni i gościnni. Czujcie się bydgoszczanami.

Bydgoszczanie ciepło przyjęli obcokrajowców i znów okazali wielkie serce – ze zorganizowanej przez nas zbiórki udało się uzbierać kilkanaście tysięcy złotych, które pomogą rodzinom w aklimatyzacji w pierwszych tygodniach życia w nowym miejscu. Mieszkańcy przynosili też małe agd, środki czystości i zabawki dla dzieci, za co bardzo dziękujemy. Od miasta rodziny otrzymały w najem czasowy mieszkania komunalne, które w pełni wyposażyła Ikea.

- Mamy bardzo ładne mieszkanie, wszystko jest takie piękne. Przyjechaliśmy tu jak do domu. Dziękujemy bardzo! W końcu czujemy się bezpiecznie – powiedziała wzruszona Zhanna Kuvannikava.

Zhanna i jej mąż Aliaksandr są rodzicami czwórki dzieci w wieku 13, 11, 6 i 2 lat. Drugie małżeństwo ma czteroletnią córeczkę. Rodziny rozpoczęły naukę języka polskiego jeszcze będąc w ośrodku dla cudzoziemców. Teraz szukają pracy.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe