Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bydgoszczanie zgłosili swoje uwagi dotyczące nowej Astorii. Jak wypadły?

Zdecydowana większość uwag bydgoszczan dotycząca zewnętrznej strefy rekreacyjnej została oceniona pozytywnie i trafi do realizacji. W środę (12 grudnia) zaprezentowany został raport z konsultacji w sprawie zagospodarowania terenów przy nowej Astorii. W przyszłym roku ruszą prace nad szczegółowym projektem. Nowe miejsce nad brzegiem Brdy będzie tętniło życiem i dostarczało wielu pozytywnych emocji.
Bydgoszczanie zgłosili swoje uwagi dotyczące nowej Astorii. Jak wypadły?

Autor: Wizualizacja

- Od początku zakładaliśmy, że nowa Astoria ma służyć nie tylko sportowcom, ale jednocześnie ma być jak najbardziej dostępna dla mieszkańców – mówi dyrektor Wydziału Inwestycji Miasta, Mirosław Jagodziński. – Tym bardziej, że to miejsce przez wiele ostatnich lat było jedną z większych atrakcji dla pokoleń bydgoszczan. Dlatego łączymy budowę krytego basenu olimpijskiego z urządzeniem wokół niego dużej zewnętrznej strefy rekreacji.

O jej wyposażeniu w dużej mierze zadecydowali bydgoszczanie. - Wiele ciekawych pomysłów zostało zgłoszonych jeszcze przed rozpoczęciem prac nad koncepcją. Duże zainteresowanie wzbudziły też konsultacje. Wpłynęło ponad 200 wniosków, część z nich się powtarzała. Do analizy trafiły 83 pomysły. Aż 58 uwag zostanie uwzględnionych – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel.

Bezpieczna strefa, pełna atrakcji

Wśród pomysłów bydgoszczan przyjętych do realizacji znajdują się między innymi takie elementy jak: zjeżdżalnie dla dzieci, w tym pontonowa, wejście od strony bulwarów, zabawki wodne, parkingi rowerowe, fontanna, dostęp do Wi-Fi, dodatkowy przystanki autobusowe na Królowej Jadwigi i Unii Lubelskiej, zróżnicowanie głębokości i wielkości basenów, bezpieczne nawierzchnie, system podgrzewający wodę, punkty gastronomiczne ze zdrową żywnością, miejsce dla matek z małymi dziećmi, sprzęt plażowy, nagłośnienie, monitoring całego obiektu, szafki, wielofunkcyjne boiska.
Ze względów technologicznych, bezpieczeństwa i z uwagi na kształt działki nie ma możliwości ulokowania na terenie strefy zewnętrznej dodatkowego basenu 50-metrowego, kortów tenisowych, miejsca do grillowania, czy wykorzystywania obiektu po sezonie jako lodowiska. Strefa zewnętrzna nie będzie też użytkowana w okresie jesienno-zimowym.
W pierwszym kwartale 2019 roku planowane jest zlecenie przetargu na dostosowanie koncepcji terenów zewnętrznych do wyniku konsultacji społecznych oraz sporządzenie projektu budowlanego. Te prace zajmą około 12 miesięcy. Umożliwi to następnie zlecenie robót budowlanych.
Zewnętrzna strefa Astorii to teren ciągnący się wzdłuż bulwarów od budowanego basenu Astorii aż do ul. Unii Lubelskiej. Obszar liczy około 21 tysięcy metrów kwadratowych. Wstępnie podzielono go na 4 strefy. Najbliżej Astorii zaplanowano strefę basenów pływackich z szatniami i gastronomią. W środkowej części obszaru znajdzie się natomiast największa strefa zabaw i rekreacji wodnej. Bardziej na zachód planowane jest utworzenie strefy relaksu z plażą, sprzętem plażowym, boiskami i natryskami schładzającymi. Najbliżej ulicy Unii Lubelskiej powstanie strefa rekreacji ruchowej z parkiem linowym dla dzieci, placem zabaw, urządzeniami do ćwiczeń oraz parkour parkiem. Cały obszar będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oprócz zewnętrznej strefy rekreacji przy Astorii w Bydgoszczy powstanie też kąpielisko nad Balatonem

Olimpijski basen w budowie

Nowa Astoria stanie się największym basenem w regionie. Niecka będzie miała olimpijskie wymiary. Tory o długości 50 metrów zapewnią możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu.

W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przygłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych.

Nowoczesne rozwiązania pozwolą też dzielić basen na kilka mniejszych części o zróżnicowanej głębokości dna. W ten sposób obiekt będzie pełnił również ważna funkcję rekreacyjna i planowane jest jego szerokie udostępnienie mieszkańcom.

Budowa rozpoczęła się w sierpniu. Obecnie na placu pracują już trzy żurawie. Do końca grudnia gotowa ma być płyta fundamentowa pod budynek główny. Wiosną rozpocznie się budowa jego konstrukcji. Zakończenie prac planowane jest w ciągu dwóch lat.

Konsultacje w liczbach:

  • 207 zgłoszonych wniosków (część powtarzających się)
  • 83 rozpatrzonych uwag
  • 58 pomysłów uwzględnionych

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POGODA
STARY RYNEK

Reklama
ReklamaSprawdź jak to działa
ReklamaZobacz dane na żywo!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: Super, z taką promką to ide kupić tempura!Data dodania komentarza: 21.05.2026, 15:23Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dr Materac w Bydgoszczy! Odkryj sekret idealnego snu w nowym Comfy Park i odbierz rabaty do -35%Autor komentarza: WojasTreść komentarza: W razie wojny to cel priorytetowy do zniszczeniaData dodania komentarza: 20.05.2026, 19:33Źródło komentarza: Kujawsko-pomorskie: Jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w logistyce paliw. PERN uruchomił masowy front kolejowyAutor komentarza: Andrze GarlickiTreść komentarza: Od tego prezydenta nie przyjął bym nawet chusteczki do nosa.Data dodania komentarza: 19.05.2026, 14:43Źródło komentarza: Komunikat Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla w sprawie apelu do Prezydenta o przyspieszenie procedury przyznawania Medali za Długoletnie Pożycie MałżeńskieAutor komentarza: <a href=“https://www.polecanekorepetycje.pl/“>kasia</a>Treść komentarza: Świetnie napisany artykuł, który bardzo dobrze przedstawia opisywany temat, to rzadkie!!Data dodania komentarza: 18.05.2026, 22:18Źródło komentarza: Filharmonia Pomorska na walizkach. Rusza przeprowadzka przed remontem i rozbudowąAutor komentarza: nikiTreść komentarza: Nie, nie wraca Współczesna. Skoro nie będzie tam księgarni to pojawia się tylko stara nazwa.Data dodania komentarza: 12.05.2026, 19:17Źródło komentarza: "Współczesna" wraca na Gdańską 5. Mózg Foundation otworzy w centrum Bydgoszczy nową przestrzeń kultury i spotkańAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Tory kolejowe za oknem? Co z hałasem?Data dodania komentarza: 8.05.2026, 19:50Źródło komentarza: BTBS szykuje kolejną inwestycję na Okolu. Trwają prace przy Grunwaldzkiej 72-78
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama