Muzyka & Filmy w nauce angielskiego

  • 14.05.2018, 12:55 (aktualizacja 14.05.2018 13:03)
  • KB
Muzyka & Filmy w nauce angielskiego
Nauka języka angielskiego nie musi być zajęciem nudnym, oraz żmudnym.

Coraz częściej do nauki tego języka wykorzystuje się dodatkowe, bardziej przyjemne formy nauki. Badania przeprowadzane nad efektywnością nauki języka angielskiego wykazały, że jest ona bardziej efektywna w momencie, kiedy kojarzona jest z przyjemnymi sytuacjami. Cóż może być bardziej przyjemnego od słuchania ulubionej muzyki? A jeśli dodatkowo oprócz przyjemności słuchania dołoży się naukę angielskich słówek i wyrażeń to będzie to przyjemność z efektem dodanym. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku oglądania filmów. Jest to zajęcie, któremu chętnie oddaje się wiele osób w chwilach wolnych, po to, aby się w pełni zrelaksować.

Czy słuchanie ulubionej muzyki i oglądanie filmów może być pomocne w nauce języka angielskiego?

Zacznijmy może od filmów i od tego jak je oglądać, aby uczyć się języka angielskiego niejako przy okazji. Przede wszystkim należy podejść do tego tematu z rozeznaniem i odpowiednim nastawieniem. Podobno oglądanie filmów, których oryginalnym językiem jest język angielski to jedna lepsza metod na osłuchanie się z językiem, a także na zapoznanie się z kulturą i obyczajami krajów, gdzie język angielski jest językiem urzędowym, używanym, na co dzień. Niektóre z oglądanych filmów, mogą być dokładnym odzwierciedleniem realiów panujących w danym angielskojęzycznym kraju. Oglądanie tego rodzaju produkcji filmowych ma bardzo duży wpływ na naukę sposobu wymowy, intonacje, używanie danych wyrażeń w kontekście. Oglądając filmy w języku angielskim obserwujesz także gestykulację i mimikę aktorów w nich grających. Poprzez oglądanie filmów można nauczyć się istotnego kontekstu kulturowego języka angielskiego. Najlepsze rezultaty przynosi nauka poprzez oglądanie filmów w momencie, kiedy Twój poziom języka jest już na poziomie więcej jak podstawowym. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ znajomość podstawowych struktur gramatycznych, oraz słownictwa pozwala na to, aby w całej rozciągłości czerpać przyjemności związane z oglądaniem filmów. Jednak na każdym etapie nauki języka angielskiego jest możliwość jej wzbogacenia poprzez oglądanie filmów - podaje Preply. Na etapie początkowym najlepiej będzie, jeśli sięgniesz po mało skomplikowane produkcje w języku angielskim.

Mogą to być na przykład seriale animowane, oraz bajki, taki jak na przykład: „Kapitan Nemo”, „ Epoka Lodowcowa”. Nawet, jeśli na początku oglądania tego typu filmów występują momenty, kiedy nie rozumiesz wszystkiego to nie poddawaj się i nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami. Cierpliwość jest dobrą cechą, którą należy wykorzystać w nauce języka angielskiego. Wyższy poziom znajomości języka angielskiego, powyżej B2 to sytuacja, kiedy można spróbować zacząć oglądać angielskojęzyczne filmy bez polskich napisów. Oglądanie filmów bez napisów uczy słuchania ze zrozumieniem. Po to, aby nauka języka angielskiego podczas oglądania filmów była zarówno przyjemna jak i efektywna należy dostosować się do kilku poniższych zasad:

- film powinien być dobrany zgodnie z tematyką związaną z zainteresowaniami

- najlepszym wyborem będą filmy współczesne, filmy historyczne będą zawierały bardzo archaiczne formy językowe nieużywane we współczesnym świecie

- warto również zwrócić uwagę na miejsce akcji, oraz to, z jakiego kraju pochodzą aktorzy grający w filmie główne role.

Kończąc kwestie nauki języka angielskiego za pomocą filmów podam kilka tytułów, po które warto sięgnąć ucząc się języka angielskiego. Polecane filmy do nauki języka angielskiego o nieskomplikowanej fabule to na przykład: „Legalna blondynka”, „Witamy na Harwardzie”, „Czarna książeczka”, „Dziewczyny z wyższych sfer”

Muzyka ma bardzo pozytywny wpływ na mózg, dlatego jest to jedna z wielu przyczyn, aby słuchanie muzyki włączyć do nauki języka angielskiego. Dzięki muzyce można zdobyte informacje przetworzyć szybciej i o wiele skuteczniej. Jeśli masz problemy z akcentem to spróbuj to wyśpiewać, akcent podczas śpiewania jest o wiele lepszy niż podczas mówienia. Muzyka stanowi pewien rytm, który w dużej mierze ułatwia wymowę. Słuchanie piosenek w języku angielskim to przede wszystkim nauka słownictwa, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby było ono poprawne. Niektórzy artyści stosują różne środki, po to, aby zachować rytm piosenki, przez co można spotkać w śpiewanych przez nich tekstach z wyrażeniami nie całkiem poprawnymi gramatycznie. Bardzo dobrym pomysłem na naukę za pomocą muzyki jest wsłuchanie się w słowa piosenki i zapamiętanie jak największej liczby słówek. Wyrażenia i słówka można wypisywać sobie na karteczkach i wracać do nich, co pewien czas w celu utrwalenia. Piosenek angielskojęzycznych jest bardzo dużo, z tych polecanych, poprawnych pod względem językowym można wymienić takie jak: „ Ewerthing At Once” Lenki, oraz „Something I need live in Australia” One Republic. Swoistym testem na znajomość języka angielskiego może być zrozumienie śpiewanego tekstu. O wiele trudniej jest zrozumieć tekst śpiewany od tekstu mówionego. W momencie, kiedy będziesz potrafił zrozumieć większą część tekstu śpiewanego to nie powinieneś mieć problemów ze zrozumieniem słów mówionych.

Słuchanie muzyki i oglądanie filmów to doskonały przykład na to, jak można połączyć naukę angielskiego z przyjemnością. Oglądanie filmów i słuchanie muzyki to otaczanie się językiem ze wszystkich stron, które jest wymieniane, jako jeden z czynników efektywnej nauki. W nauce języka angielskiego ważna jest systematyczność, oraz posiadanie określonego planu z wytyczonym celem. Z całą pewnością będzie wprost idealnie, jeśli w tego typu planie znajdzie się również miejsce na przyjemności i naukę języka angielskiego przy pomocy muzyki i filmów.

 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
adam_nowak46957
adam_nowak46957 23.10.2018, 17:05
Bardzo ciekawy artykuł, jeśli chcecie nauczyć się angielskiego sprawdźcie jeszcze ten link https://pl.duolingo.com/course… Mają bardzo fajne ceny i ofertę.

Pozostałe