Rejestr KNF także dla firm pożyczkowych

  • 6.04.2018, 17:22 (aktualizacja 06.04.2018 17:27)
  • KB
Rejestr KNF także dla firm pożyczkowych Rejestr KNF także dla firm pożyczkowych
Firmy pożyczkowe przez lata pozostawały poza kręgiem zainteresowania Komisji Nadzoru Finansowego. Jednak część z nich postuluje od dawna konieczność stworzenia instytucji, która kontrolowałaby rynek pożyczek pozabankowych. Obecnie każda legalnie działająca firma, udzielająca szybkich pożyczek, tzw. chwilówek, musi uzyskać wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych, który funkcjonuje przy KNF.

Podstawy prawne stworzenia rejestru (więcej na:  https://ocenbank.pl)

Rejestr Instytucji Pożyczkowych to centralny spis firm pożyczkowych działających legalnie w Polsce. Prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego, a został powołany do życia na podstawie ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która znowelizowała niektóre przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Jej postanowienia weszły w życie z dniem 22 lipca 2017 roku.

W rzeczonym akcie prawnym dodano nowe przepisy: 59aa-59ag, dotyczące uzyskania przez firmę pożyczkową wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF.

Kto otrzyma wpis do rejestru KNF?

Podmiot rejestrujący działalność firmy pożyczkowej, która ma udzielać szybkich pożyczek gotówkowych, tzw. chwilówek, ma obowiązek rejestracji w rejestrze wskazanym powyżej. Aby jednak do tego doszło, trzeba spełnić określone warunki.

Firma pożyczkowa może być prowadzona jedynie w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej minimalny kapitał zakładowy wnoszony ze środków własnych wspólników musi wynosić co najmniej 200 tys. zł.

Członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentem instytucji pożyczkowej może być w firmie pożyczkowej wyłącznie osoba niekarana za przestępstwa przeciwko:

  • wiarygodności dokumentów,
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi.

Nie może być też osobą karaną za dokonane przestępstwa skarbowe.

Wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych jest obowiązkowy i płatny - 600 zł jednorazowo. Jeśli podmiot prowadzący działalność pożyczkową będzie chciał cokolwiek zmienić we wpisie do rejestru, będzie musiał za to zapłacić kolejne 200 zł. Artykuł przygotowany dzięki https://www.hoope.io.

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe