Przedstawiono oficjalną sieć szpitali w Bydgoszczy i regionie

  • 28.06.2017, 13:45
  • KB
Przedstawiono oficjalną sieć szpitali w Bydgoszczy i regionie KPUW
Trzydzieści szpitali z województwa znajdzie się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej poinformowali Elżbieta Kasprowicz dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz na konferencji prasowej w KPUW.

Przedstawiamy dzisiaj oficjalnie nową sieć szpitali, opracowaną zgodnie z ustawą zaproponowaną przez resort zdrowia i podpisaną przez prezydenta RP 13 kwietnia 2017 roku. Ustawa poddana była licznym konsultacjom, uwzględnia liczne uwagi i wprowadza duże zmiany w polskiej służbie zdrowia. Od wielu lat przymierzano się do reformy służby zdrowia, teraz jest ona wcielana w życie – powiedział wojewoda witając przedstawicieli mediów.

W województwie mamy 8.400 łóżek, które zakwalifikowały się do sieci. Poza siecią są 274 łóżka, które będą uczestniczyć w konkursach – dodał wojewoda. Wśród najważniejszych efektów wprowadzenia zmian wymienił zwiększenie elastyczności zarządzania finansami, a dla pacjentów zmniejszenie kolejek i kompleksową opiekę nad chorym.

Podkreślił również fakt, że w ramach nowego systemu 93 procent środków z budżetu lecznictwa szpitalnego znajdzie się w puli szpitali w sieci, a tylko 7 procent środków poza siecią. Wśród środków dla sieci szpitali 54 procent to ryczałt, a 46 procent wyniosą świadczenia poza ryczałtem.

Szczegóły zmian przedstawiła dyrektor Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz. - Lista szpitali zakwalifikowanych do sieci obowiązywać będzie przez kolejne 4 lata. W województwie w sieci znalazło się 30 jednostek: 16 szpitali w poziomie I podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, są to wszystkie szpitale powiatowe;  do II poziomu wchodzą trzy szpitale -  dwa szpitale miejskie w Bydgoszczy i Toruniu oraz Szpital Powiatowy w Inowrocławiu. Do III poziomu cztery szpitale – wojewódzkie zespolone w Toruniu, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno- Zakaźny w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, a także Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu. Następne 2 poziomy to są szpitale tzw. profilowe. Tu znalazły się z Bydgoszczy Centrum Pulmonologii i Centrum Onkologii, a także odrębny poziom dla szpitali pediatrycznych. Ostatni poziom to szpitale uniwersyteckie i resortowe, gdzie głównym kryterium kwalifikacji do tego poziomu był podmiot właścicielski jakim jest ministerstwo zdrowia  – mówiła dyrektor NFZ. Pełna lista sieci szpitali tutaj.

Wśród podstawowych kryteriów kwalifikacyjnych do sieci szpitali Elżbieta Kasprowicz wymieniła trzy elementy: posiadanie umowy na świadczenia szpitalne w trybie pełnej hospitalizacji przez ostatnie 2 lata w danym zakresie świadczeń, posiadanie izby przyjęć i SOR-u, a także oddziału intensywnej opieki i anestezjologii. Dodała również, że poza siecią szpitali w województwie znalazło się 26 jednostek tzw. szpitalnych. Są to niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które mają - z wyjątkiem dwóch - zakontraktowane świadczenia w trybie planowym lub w trybie jednodniowym, od 1 do kilku zakresów i nie spełniają warunku posiadania izby przyjęć.

Przedstawiono również sposoby finansowania placówek. Podstawowym sposobem finansowania jest ryczałt, określany na podstawie liczby wykonanych świadczeń w poprzednim okresie rozliczeniowym. W ramach ryczałtu znajdują się świadczenia poza szpitalnej również ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji, która będzie udzielana w trybie stacjonarnym lub dziennym. Jedno rozporządzenie określa wykaz świadczeń opieki zdrowotnej, które będą finansowane poza ryczałtem. Łącznie 24 pozycje świadczeń, np. świadczenia diagnostyczne, endoskopowe, medycyny nuklearnej, wysokospecjalistyczne czy świadczenia nielimitowane czyli związane z porodem czy zawałem serca. Wydzielono te pozycje by móc dostosować poziom finansowania do potrzeb – podkreślano.

Po ogłoszeniu sieci szpitali, czekamy na możliwości techniczne dla ogłoszenia postepowań konkursowych, co chcemy uczynić już w lipcu tego roku – mówiła dyrektor oddziału NFZ.

 Szczegółowe informacje nt. sieci szpitali tutaj

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe