Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bydgoszcz w dobrych rękach

Od wielu lat w wyborczą noc dochodzę do wniosku, że żyję w fajnym mieście. To miłe uczucie mieć świadomość, że z większością ludzi mijanych na ulicach łączy mnie nie tylko miejsce zamieszkania, ale również wartości.
  • Źródło: Wojciech "Szczapa" Romanowski
Bydgoszcz w dobrych rękach

Autor: Wojciech "Szczapa" Romanowski

Powoli opada powyborczy kurz. W wielu miastach Polski trwa gorączka przed drugą turą, w innych – urzędujący prezydenci dostali w pierwszej turze czerwoną kartkę, nadzieja przeplata się z niepewnością. W Bydgoszczy, podobnie jak w Gdańsku, Łodzi, Opolu czy Katowicach, o wyborach przypomina już tylko coraz mniejsza ilość banerów na płotach oraz gasnące spory w gronie najbardziej rozgorączkowanych fanów lokalnej polityki.

Tzw. zwyczajni ludzie wrócą do tematu władz samorządowych za pięć lat, pod koniec ostatniej kadencji prezydenta Rafała Bruskiego (jeśli za jakiś czas rządzący nie zmienią mało rozsądnego przepisu o dwu kadencyjności w samorządzie). Czy to dobrze? 

Spójrzmy na taką Gdynię – pewniak Wojciech Szczurek, wieloletni prezydent, nie wszedł nawet do drugiej tury. O niczym innym od niedzielnego wieczoru Gdynia nie rozmawia. Albo bliżej, za miedzą w Toruniu. Tam w każdym biurze tylko jeden temat – kto bardziej zaszkodził Michałowi Zaleskiemu (również bitemu faworytowi) – Rydzyk czy Żydowicz? 

Nas, bydgoszczan, takie spory ominęły. Zdecydowanie zwyciężył w pierwszej turze prezydent Rafał Bruski, w Radzie Miasta stabilną większość zyskała startująca z jednej listy koalicja Platformy Obywatelskiej z Nową Lewicą. Co nie oznacza, że nic się nie zmieni. 

Gdyby mnie, starego bydgoszczanina, obserwatora życia miasta od prawie siedmiu dekad, ktoś zapytał, jakie miałbym rady dla nowej-starej władzy, odpowiedziałbym tak: nie róbcie żadnej rewolucji, ale w ramach ewolucji wytężcie słuch społeczny. 

Tak, tego ostatnio zabrakło. Nie będę dołączał do przegranego chóru narzekaczy na wszystko, nie będę powtarzał zarzutów, które zostały w kampanii odmienione przez wszystkie przypadki, ale swoje dwa grosze dorzucę. Słuchajcie bardziej ludzi, reagujcie na ich bolączki. Ekonomia jest ważna, nowa droga jest ważna, nowe trendy są ważne, ale człowiek jest najważniejszy. Nigdy o tym nie zapominajcie. 

Na koniec kilka słów dla przegranych. Ponieśliście klęskę, ponieważ ludzie są mądrzejsi od waszych kłamstw. Nawet porażki nie potrafiliście przyjąć z klasą i opowiadacie jakieś bajki o waszym rzekomym zwycięstwie. Wyparliście się własnych szyldów, tym samym, własnych wartości i zwolenników. Dlatego byliście skazani na porażkę. I dotyczy to zarówno przebierańców z Bydgoskiej Prawicy (czyli PiS i Konfederacji) oraz Trzeciej Drogi, która okazała się autostradą do politycznego piekła. Ludzie wam nie uwierzyli, nie dali się wam zrobić w konia. Macie sporo czasu na refleksję, długie pięć lat. Jeśli wyciągnięcie wnioski, wszyscy na tym w przyszłości zyskamy. 

Fajnie jest mieszkać w stabilnym, powoli rozwijającym się mieście. Bydgoszcz to dobre miejsce do życia. Rafał Bruski jest prezydentem na miarę tego miasta, ludzie go akceptują i wystawili mu wysoką ocenę – w szkolnej skali piątkę z małym plusikiem. 

Malkontenci zostali odesłani na zieloną trawkę. Niech mi jeszcze ktoś powie, że wiosna w tym roku nie jest piękna?

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
W.W. 15.04.2024 08:43
Trzeba się czepiać bo ten portal był zawsze rzetelny i obiektywny, aż nagle pojawił się lewy dziwoląg i psuje renomę !

Milena 14.04.2024 13:31
co się czepiacie Redaktora przecież on opisuje Bydgoszcz w pigułce.

Mark 13.04.2024 13:06
Bardzo lipny tekst i nierzetelny.

Krzysztof 13.04.2024 07:34
Ten redaktor pisze o 7 dekadach, czyli wychowany w komunie i tak mu zostało. Trudno bywają i tacy.

Mryga 12.04.2024 12:14
Zniewolony umysł

Ominalena 12.04.2024 06:25
żenada

bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama