Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Tramwaj Zdrowia Psychicznego będzie kursować w Bydgoszczy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, rozpoczyna się nietypowy projekt społeczny. Fundacja GrowSPACE została operatorką Tramwaju Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Specjalna linia H wyjedzie na szyny miasta w celu edukacji o zdrowiu psychicznym. Tramwaj będzie kursować 9 oraz 10 października w godzinach 14:00 – 17:00 na trasie Babia Wieś – Las Gdański.
Tramwaj Zdrowia Psychicznego będzie kursować w Bydgoszczy

Autor: fot.: JK archiwum

Akcja będzie w pełni darmowa, a w wagonach znajdą się dostępne informatory o ochronie zdrowia psychicznego, działania w kryzysie, szukaniu pomocy i profilaktyce.

Co będzie się działo?

W dniu 9 oraz 10 października (Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego) na szynach Bydgoszczy uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa H. Będzie to linia kursująca na trasie Babia Wieś – Las Gdański. Linia nosi nazwę „H” jak „help” czyli „pomoc”, ponieważ taki jest jej główny cel – szerzyć informację o zdrowiu psychicznym. W tramwaju znajdą się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować. 

W szczególności podkreślana będzie także walka ze stereotypami dotyczącymi naszego zdrowia psychicznego. Wszystko będzie darmowe dla mieszkańców i mieszkanek. Akcje wspierają takie podmioty jak: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon Zaufania 116111 czy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.

Dlaczego tramwaj?

- Tramwaj Zdrowia Psychicznego to akcja psychoedukacyjna. W jej ramach mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy będą mogli skorzystać z darmowego przejazdu specjalnym tramwajem okazjonalnym. W tramwajach będą dostępne materiały psychoedukacyjne pochodzące od organizacji eksperckich. To wyjątkowa okazja na zdobycie wiedzy o zdrowiu psychicznym nawet dla osób, które na co dzień nie spotykają się z tym tematem. Będziemy także promować miejsca, w których można szukać pomocy oraz promować emocjonalne BHP czyli podstawowe zasady zadbania o siebie – mówi koordynatorka akcji Martyna Kozdra z Fundacji GrowSPACE.

Transport publiczny to znakomita okazja, aby dotrzeć do wielu osób. Każdego dnia z przejazdów tramwajami w Bydgoszczy korzysta wiele osób, a zatem warto tego dnia w codziennym przejeździe skorzystać z wiedzy i umiejętności. Do akcji włączyła się także platforma JakDojadę, dzięki której wszystkie przejazdy tramwaju H będą widoczne w aplikacji.

Przystanki na trasie Tramwaju to kolejno:

Nazwa przystanku

Kierunek: Las Gdański P+R

Babia Wieś
Żupy
Hala Łuczniczki
Rondo Fordońskie
Jagiellońska / Łużycka
Dworzec Autobusowy
Rondo Jagiellonów
Plac Praw Kobiet
Plac Wolności
Gdańska / Cieszkowskiego
Gdańska / Chodkiewicza
Gdańska / Artyleryjska
Gdańska / Powst. Warszawy
Stadion Zawisza
Las Gdański P+R

Jaki obecnie jest stan ochrony zdrowia psychicznego?

Tramwaj Zdrowia Psychicznego to akcja, która odpowiada niestety na rosnące potrzeby i konieczność edukacji w tym temacie. Po czasie izolacji spowodowanej pandemią stan zdrowia psychicznego znacznie się pogorszył. Specjaliści i specjalistki szacują, że o 1/3 wzrosła liczba zgłaszanych stanów lękowych i depresyjnych. W tym samym czasie samobójstwo jest drugą co do ilości przyczyną zgonów nastolatków (zgodnie z danymi Policji), a wśród młodego pokolenia szacunki mówią o około 630 tys. osób, które potrzebują pomocy specjalistów i specjalistek.

- Informacje na temat zdrowia psychicznego powinny być ogólnodostępne, nie tylko dla osób chcących rozwinąć swoje umiejętności, czy poszerzyć wiedzę. To ważne, aby wiedzieć jak reagować w momencie kryzysu psychicznego własnego lub bliskiej osoby. A między innymi o tym będzie można dowiedzieć się w Tramwaju Zdrowia Psychicznego. – dodaje Martyna Kozdra.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama