Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Budowa nowej gazowej jednostki w Elektrociepłowni Bydgoszcz wchodzi w nowy etap

W Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, trwa budowa nowego, niskoemisyjnego źródła ciepła. W ramach realizowanej inwestycji, 5 kwietnia br., na plac budowy dostarczony został gazowy kocioł wodny o mocy 38 MWt. Jest to jeden z najważniejszych elementów budowanej inwestycji, która zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców. Wpłynie także na poprawę jakości powietrza w regionie.
Budowa nowej gazowej jednostki w Elektrociepłowni Bydgoszcz wchodzi w nowy etap

Autor: Transport kotła: autor Agata Kornik

Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2025 rok. Zaawansowanie prac nad inwestycją osiągnęło już 45 proc., a zaawansowanie prac budowlanych przekroczyło na koniec marca 75 proc. 

W ostatnim czasie na teren nowobudowanej jednostki gazowej dotarł transport ogromnego kotła o mocy 38 MWt. Urządzenie przemierzyło ponad 1000 kilometrów i transportowane było drogą rzeczną z Venlo do portu w Rotterdamie, morską z Rotterdamu do portu w Gdańsku, ponownie drogą rzeczną do ujścia Wisły przy moście fordońskim, a następnie drogą lądową ulicami Bydgoszczy. Skład, który transportował kocioł drogą lądową przez 15 km mierzył blisko 38 metrów. Było to duże wyzwanie logistyczne, ponieważ waga kotła wynosiła blisko 80 ton, długość ponad 10 metrów, przy szerokości prawie 5 metrów. Przedsięwzięcie to było możliwe wyłącznie w nocy, tak aby nie zakłócać mieszkańcom dostępności przejazdu ulicami miasta. Dodatkowo, konkretne trasy przejazdów wymagały uzyskania szeregu zezwoleń dla przejazdów gabarytowych w określony dzień i godzinę oraz opracowania specjalnych projektów przejazdu. 5 kwietnia br. do bydgoskiej elektrociepłowni dotarła również wytwornica pary o mocy 12,5 MW. 

Budowa nowej jednostki gazowej w Bydgoszczy to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Powstaje ona w głównej jednostce wytwórczej należącej do bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła – Elektrociepłowni Bydgoszcz II. Pod koniec 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, a także wydano uprawomocnioną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. 

Umowa obejmuje projekt i realizację w formule „pod klucz” usług i dostaw, mających na celu zabudowę pięciu agregatów kogeneracyjnych opartych na silnikach gazowych o mocy łącznej 52,6 MWe i 50,8 MWt oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych, w tym przede wszystkim wprowadzenie gazu do miksu paliwowego, zapewni optymalną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe. 

Głównym realizatorem budowy jest Konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal. 

Film z dostawy kotła do elektrociepłowni w Bydgoszczy: https://youtu.be/CX1wqD_kHRcPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama