Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bydgoszczanie chętnie odwiedzają wieżę ciśnień i korzystają z nowej pijalni

W niespełna miesiąc odrestaurowaną wieżę ciśnień odwiedziło niemal 2 tysiące osób. Jeszcze większe zainteresowanie wzbudza nowa pijalnia wody w Lesie Gdańskim - ponad 3 tysiące bydgoszczan i turystów piło już wodę w komfortowych, higienicznych warunkach.
Bydgoszczanie chętnie odwiedzają wieżę ciśnień i korzystają z nowej pijalni

Autor: fot.: UM Bydgoszcz

Pijalnia wody

Punkt znajdujący się przy ul. Gdańskiej od początku cieszył się sporą popularnością wśród mieszkańców naszego miasta. Uruchomiono go z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy w 2000 roku. Przez dwie dekady mieszkańcy mogli zaopatrywać się w wodę z kranów czerpaną bezpośrednio ze studni oraz wodę uzdatnioną. Krany zamknięto podczas pandemii w 2020. Dzięki wybudowanej nowej pijalni od 21 września br., bydgoszczanie mogą napić się wody z właściwościami zdrowotnymi w wygodnych, higienicznych warunkach. Przy ul. Gdańskiej 242 docelowo dostępne będą cztery krany z różnymi rodzajami wód (4-jonowa, 3-jonowa, woda uzdatniona oraz woda funkcyjna na bazie wody wzbogaconej w potas). Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu. - Konsekwentne, prowadzone od wielu lat inwestycje sprawiły, że mamy w Bydgoszczy wodę wyjątkowo dobrej jakości. Z badań wynika, że woda z ujęcia w Lesie Gdańskim niczym nie ustępuje, a nawet jest lepsza, niż wody butelkowane - mówi prezydent Rafał Bruski. Największym zainteresowaniem cieszy się woda potasowa. Z nowo otwartej Pijalni Wody, licznie korzystają nie tylko spacerowicze ale również osoby uprawiające sport, m.in. rowerzyści lub biegacze, którzy z powodzeniem mogą napełnić swój bidon zdrową wodą.

Pijalnia czynna jest codziennie w godz. 9:00 – 18:00 do końca października. W ciągu trzech tygodni obiekt odwiedziło ponad 3000 osób. W sezonie zimowym (od listopada) pijalnia wody nie będzie funkcjonować.

Wieża ciśnień

Budynek wieży ciśnień wybudowano w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Budynek zaplanowano na planie koła z niewielkim ryzalitem wejściowym od północy. Bryła budynku jest cylindryczna, nieco przysadzista, z dachem stożkowym krytym blachą miedzianą, zwieńczonym ozdobną wieżyczką widokową. Budynek posiada 4 poziomy wewnętrzne. Po konserwatorskim remoncie od 23 września br. Wieża Ciśnień jest ponownie dostępna dla odwiedzających. Na terenie wieży ciśnień można oglądać stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Prezentowane są również filmy przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni, przy pomocy lunet można podziwiać panoramę Bydgoszczy.  Z tarasu widokowego będącego pierścieniem panoramy Bydgoszczy, rozpościera się widok na  dzielnice miasta. 

Kierując swój wzrok na stronę północno – wschodnią, zobaczymy zielone tereny Kanału Bydgoskiego, dworzec PKP, kościół pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Grunwaldzką i Nakielską oraz  współczesny komin elektrociepłowni na Jachcicach. Spoglądając na dalszy plan kierując się w prawą stronę, możemy ujrzeć Katedrę Bydgoską św. Marcina i Mikołaja - która jest najstarszym kościołem, a zarazem najstarszym budynkiem w Bydgoszczy, Spichrze nad Brdą, gmach Opery Nowej, Młyny Rothera, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, bydgoski ratusz, Czerwony Spichrz w którym mieści się Galeria Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego, Kościół pw. Św. Trójcy. Dalej na południe, wieżę Kościoła pw. św. Piotra i Pawła na pl. Wolności, katedrę pw. św. Mikołaja bpa i Marcina, kompleks zabudowy poczty, a jeszcze dalej kopułę Bazyliki pw. św. Wincentego à Paulo. Na bliższym planie, obok Starego Miasta zobaczymy kościół pw. św. Andrzeja Boboli na pl. Kościeleckich oraz gmach Sądu Okręgowego. Spoglądając na stronę południowo - zachodnią, ukaże się nam panorama Szwederowa a tuż za nią bydgoskie lotnisko. Taras widokowy jest idealnym miejscem dla osób, których pasją jest planespotting (fotografowanie samolotów). Z tarasu doskonale widać wznoszące się i lądujące samoloty pasażerskie na pasie bydgoskiego lotniska. Sięgając wzrokiem jeszcze dalej, wzdłuż całej panoramy Bydgoszczy, widok rozpościera się na tereny zielone licznych parków, puszczy oraz lasów bydgoskich.  

Od 23 września obiekt odwiedziło 2 tysiące osób. Największym zainteresowaniem cieszy się w weekendy. W ostatni wrześniowy weekend, gdy wejście było bezpłatne muzeum zwiedzały 994 osoby. 

Standardowe godziny otwarcia obiektu to:
    Poniedziałek – 11:00–16:00
    Wtorek  – 11:00–16:00
    Środa – 11:00–16:00
    Czwartek – 11:00–16:00
    Piątek  – zamknięte
    Sobota – 10:00–20:00
    Niedziela – 10:00–20:00
Wstęp do muzeum kosztuje:
    Bilet normalny – 10 zł
    Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
    Bilet rodzinny – 20 zł
    Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestuje
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama