Ostatnie dni konkursu na rewitalizację skweru profesora Kałużnego

  • 18.08.2022, 13:19
  • KB
Ostatnie dni konkursu na rewitalizację skweru profesora Kałużnego Materiały prasowe/ UM
Skwer pomiędzy ulicami Focha, Królowej Jadwigi i Grottgera przechodzi właśnie metamorfozę. Z placu budowy wyłaniają się już estetyczne ścieżki i plac, na którym stanie instalacja artystyczna poświęcona wybitnemu okuliście. Jeszcze do 26 sierpnia czekamy na zgłoszenia w konkursie na projekt i wykonanie instalacji artystycznej w tym miejscu.

Przy skwerze prof. Józefa Kałużnego trwają prace związane z układaniem nowych alejek spacerowych. Zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Estetykę ciągów komunikacyjnych podniesie obecnie układana granitowa kostka w kolorze jasnoszarym. W kolejnych etapach prac ustawione zostaną nowe wygodne ławki oraz kosze na odpady. Renowacji poddane zostaną trawniki.

Na zdjęciach widać już niewielki placyk o kolistym kształcie, to tutaj stanie instalacja artystyczna lub rzeźba, która upamiętni prof. J. Kałużnego.

Ważnym elementem będą też nowe nasadzenia. Skwer wypełnią między innymi irgi, jałowce, hortensje i tawuły. Poza tym w wielu miejscach dosadzone zostaną pięknie kwitnące byliny. Projekt zieleni zakłada tworzenie kompozycji w których pojawią się takie gatunki jak: turzyca, liliowiec, bodziszek, żurawka, funkia i szałwia.

Miasto ogłosiło konkurs na zaprojektowanie i wykonanie rzeźby. Forma powinna nawiązywać do procesu widzenia, anatomii oka lub metod badania wzroku, np. tablicy z optotypami (tablica Snellena). Ideą konkursu jest upamiętnienie prof. Józefa Kałużnego jednak nie jest konieczne by zwierała ona wizerunek osoby której dotyczy.

Technika wykonania jest dowolna, jednak zależy nam aby zapewniała wieloletnią trwałość. Chcemy by wpisała się na stałe w to miejsce. Chcemy aby projekt był niepowtarzalny, wykonany przez artystę z doświadczeniem. Na zgłoszenia czekamy do 26 sierpnia. Nagroda pieniężna wynosi 5 tys. zł, a laureat konkursu otrzyma również 70 tys. zł  na wykonanie kompozycji.
Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez laureata w przestrzeni Skweru im. prof. Józefa Kałużnego pomiędzy ulicami Grottgera i Marszałka Focha w Bydgoszczy. Wyniki poznamy do 5 września.

 

Zwycięska instalacja ma powstać do końca listopada br.

Więcej o prof. J. Kałużnym TUTAJ.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe