ZUS Bydgoszcz: Wypłacono pierwsze zwaloryzowane świadczenia

  • 11.03.2022, 14:49
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Wypłacono pierwsze zwaloryzowane świadczenia fot.: ilustracyjna/pixabay
Marzec to miesiąc waloryzacji świadczeń. Wyższe świadczenia w tym miesiącu otrzyma ponad 8,5 mln klientów w tym 446,7 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwsi świadczeniobiorcy, którzy otrzymują m.in. emerytury i renty do 1, 5, 6 i 10 dnia każdego miesiąca otrzymali już zwaloryzowane świadczenia. Wskaźnik waloryzacji w tym roku wyniósł 7 proc. - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Po waloryzacji emeryt ze świadczeniem 1800 zł brutto może liczyć od marca na podwyżkę
o 126 zł. Jego świadczenie wzrośnie do kwoty 1926 zł. Przez rok otrzyma więcej o 1512 zł.
Gdy  świadczenie za luty wynosiło 2200 zł brutto, to wzrośnie o 154 zł do kwoty 2354 zł, czyli przez rok emeryt zyska 1848 zł.

 

Od 1 marca wzrosły także najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do kwoty 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty
z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1003,83 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1350,70 zł brutto. Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny wynosi 256,44 zł.

 

Dodatkowym wsparciem dla seniorów w czasach wysokiej inflacji jest 13. emerytura. To już trzeci rok, gdy ZUS będzie realizował wypłatę tego świadczenia. Nie ma potrzeby składania żadnych wniosków by w kwietniowych terminach płatności emeryci i renciści otrzymali dodatkową gratyfikację – wyjaśnia rzeczniczka.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe