ZUS Bydgoszcz: Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już zwrot nadpłaconego podatku

  • 03.02.2022, 15:10
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Pierwsi emeryci i renciści otrzymali już zwrot nadpłaconego… ZUS/Bydgoszcz
Wraz ze świadczeniem za luty część emerytów i rencistów otrzymała już z ZUS-u zwrot nadpłaconego podatku za styczeń. Wyrównania wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać wniosku w tej sprawie.

Na zwrot nadpłaconego podatku za styczeń mogą liczyć emeryci i renciści, których świadczenie mieści się przedziale 4920 - 12800 zł brutto. W województwie kujawsko-pomorskim wyrównanie w lutym dostanie niemal 14 tys. świadczeniobiorców na kwotę ponad 1,3 mln zł, w całym kraju blisko 430 tys. osób na łączną kwotę 41,7 mln zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

 

W pierwszej kolejności wyrównania otrzymali emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dzień miesiąca, czyli 1 lutego. Kolejne środki ZUS będzie przekazywał- zgodnie z terminami wypłaty świadczeń przysługujących za luty. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

 

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne według starych zasadach. Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu będzie neutralne. Nic nie stracą, a ich emerytury i renty nie będą pomniejszane. Według danych ZUS 95,1 proc. ogółu emerytów ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego Ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

 

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe