ZUS Bydgoszcz: Korzystasz z Małego ZUS plus? Do 20 lutego złóż dodatkowe dokumenty rozliczeniowe

  • 31.01.2022, 14:21
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Korzystasz z Małego ZUS plus? Do 20 lutego złóż dodatkowe… fot. ZUS
Dziś, 31 stycznia mija termin na zgłoszenie do Małego ZUS plus. Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie zgłosili się do ulgi w opłacaniu składek, a spełniają do niej warunki, mogą jeszcze do północy przesłać dokumenty elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dodatkowo każdy z przedsiębiorców korzystający w styczniu z Małego ZUS-u plus musi do 20 tego lutego złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe.

Kolejny już rok Mały ZUS plus cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku korzystało z niego ponad 328 tys. osób, w tym 15,4 tys. przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego. Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u Plus i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni i których roczny przychód nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Co ważne, każdy z przedsiębiorców korzystający w styczniu z  Małego ZUS-u plus musi do 20 tego lutego złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe,  w których należy wskazać informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ulga, ale nie dla wszystkich

Mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie firmy. One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięczna „ulga na start”, a następnie dwa lata „preferencyjnych składek” opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Z Małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe