ZUS Bydgoszcz: Część emerytów i rencistów dostała już czternastkę

  • 08.11.2021, 08:49
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Część emerytów i rencistów dostała już czternastkę fot.: ZUS
Bydgoski i toruński oddział ZUS wypłacił już ponad 117,7 tys. czternastek. Do 15 listopada oba oddziały wypłacą łącznie 141 tys. dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych.

Czternastka przyznawana jest z urzędu. Nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaca ją wraz z listopadową emeryturą lub rentą. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby, które na 31 października pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Wysokość czternastki uzależniona jest od wysokości już otrzymywanej emerytury czy renty – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3500 zł brutto, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 zł – 600 zł = 650,88 zł). Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki. Prawa do czternastki nie mają także osoby, które na 31 października miały zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia – dodaje rzeczniczka.

 

Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS, będzie przysługiwała jedna dodatkowa czternasta emerytura. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli ktoś pobiera świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS i KRUS. W tej sytuacji czternastkę wypłaci ZUS.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe