Wojewoda kujawsko-pomorski: Program Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych zmieni rzeczywistość samorządową

  • 25.10.2021, 16:50
  • Źródło: PAP
Wojewoda kujawsko-pomorski: Program Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych… fot.: PAP
Rządowy Program Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych zmieni rzeczywistość samorządową w województwie kujawsko-pomorskim - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W ramach programu do regionu trafi 1,26 mld zł na realizację przedsięwzięć.

"Rządowy Program Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych zmieni rzeczywistość samorządową w województwie kujawsko-pomorskim. To pierwsza edycja programu, ale to bardzo znacząca kwota dofinansowania. Program został skierowany do samorządów wszystkich szczebli. Program w założeniu ma rekompensować politykę ostatnich 30 lat wzmacniania dużych ośrodków miejskich kosztem miejscowości. Celem programu jest to, żeby rozwój wszystkich miejscowości mógł odbywać się równomiernie. W ramach pierwszej edycji programu samorządy w kraju otrzymają łącznie 23 miliardów złotych" - powiedział na konferencji wojewoda Bogdanowicz.

Podkreślił też, że program koncentruje się na planach samorządów, które nie mogły być zrealizowane przez samorządy w ramach ich budżetów, nawet wieloletnich prognoz inwestycyjnych. Dodał, że inwestycje mają sprzyjać jeszcze lepszemu rozwojowi samorządów.

Na województwo kujawsko-pomorskie z Programu Inwestycji Strategicznych przypadło 1,26 mln zł. Wszystkie ze 168 samorządów, łącznie z samorządem województwa, otrzymały środki na realizację przynajmniej jednego zadania. Dofinasowane zostaną 245 zdania, w tym 103 drogowe, 53 wodno-kanalizacyjne i 25 - infrastruktura i oświatowa.

Najwięcej środków w regionie zostanie przeznaczonych na: infrastrukturę drogową - 652 mln zł, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną - 241 mln zł, infrastrukturę edukacyjną - 55 mln zł, rewitalizację obszarów miejskich - 52 mln zł, infrastrukturę turystyczną - 47 mln zł, infrastrukturę sportową - 42 mln zł.

Samorząd województwa otrzymał dofinansowanie na przebudowę dróg wojewódzkich w wysokości 33,25 mln zł, w tym na DW 563 Rypin-Żuromin-Mława- 28,5 mln zł i DW 269 Szczerkowo-Kowal- 4,75 mln zł.

Najwięcej środków z Programu Inwestycji Strategicznych trafi do dwóch największych miast. Bydgoszcz otrzyma łącznie 34,965 mln zł - 29,97 mln zł na rewitalizację bulwarów i nabrzeży Brdy oraz 4,995 mln zł na rewitalizację placu Kościeleckich. Toruń dostanie 34,618 mln zł - 30 mln zł na przebudowę ulic i dróg rowerowych, zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego oraz 4,618 mln zł na termomodernizację internatów na placu św. Katarzyny.

Wojewoda Bogdanowicz zaznaczył, że samorządy w najbliższych dniach otrzymają promesy na środki z BGK i od tego momentu będą miały sześć miesięcy na ogłoszenie przetargu na inwestycje. Zwrócił też, że środki z rządowego Programu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych są łatwe w rozliczeniu, bez zbędnych formalności i przy dużym zaufaniu do samorządów.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

(PAP) autor: Jerzy Rausz rau/ godl/

Źródło: PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe