ZUS Bydgoszcz: Tylko do 30 listopada można złożyć wniosek o 300 plus

  • 22.10.2021, 13:01
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Tylko do 30 listopada można złożyć wniosek o 300 plus fot.: KB archiwum
30 listopada mija termin na składanie wniosków o 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie elektronicznie. W niektórych sytuacjach o pieniądze może wystąpić sam uczeń. W swoim imieniu wniosek może złożyć np. pełnoletni uczeń, który samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nic

Do tej pory przyjęliśmy ponad 3 mln wniosków o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Kwota wypłat przekroczyła ponad 1,2 mld zł. Rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego złożyli 166,5 tys. wniosków o wyprawkę szkolną,  które obejmują niemal 235 tys. dzieci. W naszym regionie ponad 98,8 proc. złożonych wniosków zostało już rozpatrzonych. Zdecydowana większość, bo 229,5 tys. wprawek dla uczniów została już wypłacona, a kwota przekazana na konta przekroczyła 68,8 mln zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W naszym województwie ZUS wydał 935 decyzji odmawiających prawa do świadczenia z programu „Dobry Start”. Najczęstszy powód odmowy to złożenie wniosku przez rodzica, którego dziecko uczęszcza do „zerówki”, a także sytuacja, gdy  oboje rodzice opiekują się dzieckiem i składają dwa wnioski. W tym wypadku obowiązuje zasada pierwszeństwa złożenia wniosku. Wniosek rodzica, który pierwszy przekazał dokumentację, kończy się wypłatą, zaś drugi rodzic otrzymuje odmowę. W przypadku wniosków składanych przez cudzoziemców często brakuje wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku np. aktu urodzenia dziecka, czy dokumentu potwierdzającego charakter pobytu – wyjaśnia rzeczniczka.

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł- raz w roku- na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym. Świadczenie nie przysługuje zaś na dziecko studiujące. Wnioski o wyprawkę szkolną można składać tylko do 30 listopada 2021 r.  wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu [email protected]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze do końca października będzie obsługiwać specjalną infolinię w sprawie świadczenia 300 plus. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 pod nr tel. 22 290 22 02. Koszt połączenia według stawek operatorów.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe