Podwyżka cen w bydgoskiej komunikacji miejskiej oraz wzrost opłat za parkowanie

  • 19.10.2021, 14:48
  • KB
Podwyżka cen w bydgoskiej komunikacji miejskiej oraz wzrost opłat za parkowanie fot.: ilustracyjna/pixabay
Rządowe cięcia dla samorządów i inflacja uderzają w mieszkańców polskich miast, także w bydgoszczan. Szybko drożejące paliwa i energia z państwowych firm oznaczają znacznie większe wydatki miasta na komunikację miejską, utrzymanie budynków, ulic przy jednoczesnym spadku dochodów. Wpłynie to na ceny komunikacji miejskiej i opłat za parkowanie. Ogranicza to także możliwości inwestycyjne.

„Polski Ład”  i galopująca inflacja zabierze bydgoszczanom w przyszłym roku  ponad  110 mln złotych.

  • W tym roku planowane wpływy z PIT w Bydgoszczy to 571 mln zł. Rok przyszły to spadek tych dochodów o 490 mln zł. To minus 81 mln zł;
  • Wzrost cen energii o ponad 80 % oznacza w budżecie miasta na 2022 minus 16 mln zł;
  • Wzrosty minimalnych wynagrodzeń oznaczają dla budżetu miasta wydatek na poziomie minus 17 mln zł;
  • Wysoka inflacja wpłynie też na wyższe koszty obsługi bankowej wydatków, prowadzenia inwestycji,  z funkcjonowaniem komunikacji publicznej (paliwo).

Mniejsze dochody, większe wydatki

Polski Ład to tak naprawdę mega podatek. Już w poprzednich latach bydgoszczanie stracili część dochodów na skutek bardzo niekorzystnych zmian w podatku PIT – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. -  Od przyszłego roku samorządom zabrane mają być kolejne pieniądze na rządowy „Polski Ład”. W szybkim tempie rosną ceny energii, paliw. To musi wpłynąć na ceny miejskich usług. Gdyby nie „Polski Ład”, będący nowym podatkiem, bardziej swobodnie moglibyśmy kształtować ceny. Dodatkowo będziemy mieli duży problem z uruchomieniem nowych dużych inwestycji poza tymi, które zyskają unijne dofinansowanie.  Gdyby nie polski ład nie proponowalibyśmy zmian.

- Według analiz rządowych i Narodowego Banku Polskiego samorządy stracą na Polskim Ładzie około 13 miliardów złotych rocznie, to są dane opublikowane na stronach rządowych - podkreśla skarbnik Miasta, Piotr Tomaszewski. –  W pierwszym roku funkcjonowania oznacza to dla Bydgoszczy 80 mln złotych mniej. Rządowe rekompensaty nie pokryją tej straty. Dodatkowo w polskie samorządy uderza galopująca inflacja. Ceny prądu na nowy rok wzrastają o 80 procent. Zmiany w minimalnych wynagrodzeniach skutkują również dodatkowymi wydatkami. To łącznie kolejne ponad 30 mln złotych mniej w budżecie miasta.

Ograniczenie dochodów samorządów i wysoka inflacja oznaczają zmiany cen miejskich usług związanych między innymi z funkcjonowaniem komunikacji publicznej.  - Zmiany będą na poziomie podobnym lub niższym niż w innych dużych polskich miastach. W ostatnich latach przy niezmienionych cenach biletów ceny energii wzrosły o ponad 73 procent, a ceny paliw i autobusów o prawie 30 procent. Jednocześnie wprowadziliśmy szereg działań wzmacniających atrakcyjność transportu publicznego: zakupy 33 nowych tramwajów, rozbudowa buspasów, nowe linie na terenie miasta i obszarze podmiejskim oraz atrakcyjne formy płatności – mówi wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Bydgoskie ceny  poniżej średniej, bilety uczniowskie zostają bez zmian

Średnia cena biletu miesięcznego w dużych miastach to 110 złotych. Od 1 stycznia w Bydgoszczy proponowana cena sieciówki to 108 złotych.  Proponowana cena biletu jednoprzejazdowego normalnego to 3,8 zł (średnia cena to 4 zł). Jednocześnie wprowadzony zostanie postulowany nowy bilet czasowy jednorazowy – 20 minutowy z ceną 3 zł. To realizacja kolejnego postulatu z konsultacji na temat komunikacji.

Radnym, którzy podejmą ostateczne decyzje zaproponowane zostaną też zmiany w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania. Nie zmienią się koszty abonamentu dla osób mieszkających na terenie strefy. Ceny parkowania za pierwszą godzinę w podstrefia A wyniosą - 3,8 zł, a w strefie B - 2,6 zł. Jednocześnie proponowane jest rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania. Łącznie znajdzie się w niej około 4500 miejsc. To wskaźnik na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu z innymi miastami Unii Metropolii Polskich. Do strefy zostaną włączone m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach, Babiej Wsi i parking przy ul. Ustronie.

Warto wiedzieć

Więcej szczegółowych wskaźników dostępnych jest w załączonej prezentacji Skutki "Polskiego Ładu" dla bydgoszczan.

 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe