Budynek BWA zyska nową elewację

  • 30.09.2021, 10:29
  • KB
Budynek BWA zyska nową elewację fot.: UM Bydgoszcz
Zlecamy duży remont elewacji Galerii Miejskiej bwa. Modernistyczny budynek przy ulicy Gdańskiej zostanie ocieplony, ale zachowa swój oryginalny wygląd z kamiennymi okładzinami. Szeroki zakres jest wynikiem decyzji organów nadzoru budowlanego. BWA jest największą i najważniejszą galerią sztuki współczesnej w Bydgoszczy.

Głównym celem zlecanych obecnie prac jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu w kolejnych latach oraz ograniczenie strat ciepła. Zgodnie z projektem gmach czeka remont wraz z dociepleniem dachów i renowacją okładziny zewnętrznej. Zakres i tempo prac wynika z decyzji niezależnego od Miasta Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wydanej na podstawie kontroli stanu technicznego budynku. 

Piaskowiec znów ma zdobić ściany

Zakres prac przewiduje między innymi demontaż istniejącej okładziny z piaskowca wraz z jej odtworzeniem według nowej technologii (zawieszeniem na aluminiowej konstrukcji) oraz wykonanie niezbędnych wzmocnień konstrukcyjnych budynku głównego wystawienniczego. By oczyszczony piaskowiec szybko nie uległ ponownym zabrudzeniom, zostanie zabezpieczony specjalnymi preparatami. Ponadto, w związku z tak znaczącym zakresem modernizacji budynku, wykonane zostaną również roboty budowlane obejmujące:

  • wymianę stolarki okiennej w budynku wystawienniczym na piętrach, gdzie organizowane są wystawy (I i II piętro),
  • ocieplenie elewacji budynku wystawienniczego (pod okładziną kamienną),
  • ocieplenie dachów budynku wystawienniczego oraz biurowego,
  • wykonanie izolacji przeciwwodnej pomieszczeń piwnicznych budynku biurowego wraz z ociepleniem ścian podziemia,
  • modernizację instalacji odgromowych obu dachów,
  • niezbędne prace towarzyszące.

Ze względu na zewnętrzny charakter planowanych robót możliwe będzie użytkowanie obiektu w trakcie prowadzenia inwestycji. Po zakończeniu realizacji przedmiotowego zadania główna bryła budynku bwa zyska oczyszczoną kamienną elewację, a wykonany zakres robót budowlanych będzie zabezpieczał całościowo obiekt, w którym możliwe będzie dokonywanie dalszych zmian modernizacyjnych wewnętrznych zgodnie z potrzebami instytucji. Obecnie trwa postępowanie, w którym wybierzemy wykonawcę prac. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty oceniane będą cena oraz długość gwarancji. Po podpisaniu umowy prace remontowe zajmą około jednego roku.

Warto podkreślić, że to kolejny ważny remont przy ul. Gdańskiej finansowany z budżetu Miasta. Wcześniej gruntowny remont i rozbudowę przeszło Muzeum Okręgowe. W kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 urządzone zostało Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Co roku wspieramy również remonty zabytkowych kamienic oraz innych historycznych gmachów.

Gmach promujący kulturę

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy jest największą i najważniejszą galerią sztuki współczesnej w Bydgoszczy – istnieje od 1949 roku (działający od 1946 roku w Pomorskim Domu Sztuki salon wystawienniczy 1 sierpnia 1949 roku stał się Oddziałem Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z siedzibą w Warszawie). Obecny budynek Galerii przy ul. Gdańskiej 20 powstał w 1970 roku według projektu Tadeusza Czerniawskiego i Zdzisława Kostrzewy. Druga siedziba Galerii mieści się przy ul. Gdańskiej 3, w miejscu dawnego Małego Salonu Sztuki (1973-1989) i działającej od 1990 roku prywatnej Galerii Kantorek (włączonej w 2008 roku w strukturę Galerii Miejskiej bwa). W Galerii Miejskiej bwa prezentowane są wszystkie dyscypliny sztuki współczesnej autorów środowiska bydgoskiego, z kraju oraz z zagranicy. Organizowane są wystawy problemowe oraz prezentacje indywidualne twórców. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci w bydgoskim BWA pojawiały się prace zarówno znanych artystów zagranicznych (Dali, Fleischer, Picasso, Warhol), jak i polskich (Strzemiński, Szapocznikow, Abakanowicz, Kantor, Nowosielski, Beksiński, Baumgart).

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe