Wsparcie na renowację zabytkowych kamienic

  • 28.04.2021, 18:09
  • KB
Wsparcie na renowację zabytkowych kamienic UM Bydgoszcz
W tym roku zagwarantowaliśmy wsparcie na prace przy 21 zabytkowych budynkach, które nie należą do miasta. Dzięki naszym dotacjom właściciele kolejnych historycznych obiektów zlecą remonty elewacji, dachów, balkonów. Koszt tych prac szacowany jest na ponad 4 mln zł. Równocześnie miasto prowadzi rewitalizacje własnych budynków.

- Dziękuję wszystkim właścicielom nieruchomości, którzy są już po remontach swoich obiektów lub je zaplanowali - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Dzięki ich wysiłkowi Bydgoszcz staje się jeszcze piękniejszym miastem.

Od lat wzmacniamy ten trend nie tylko dotacjami na zabytki. Uruchomiliśmy kilkadziesiąt miejskich projektów i inicjatyw podnoszących estetykę miasta. W ten sposób obiekty, które przez wiele lat popadały w ruinę znów zaczynają tętnić życiem. Kończymy rewitalizację Młynów Rothera, Teatru Kameralnego. Pełną parą idą prace w Starym Fordonie oraz przy kamienicach na Okolu. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał ulokowany w naszej historii.

Wspieramy uczelnię
Miejska dotacja umożliwi między innymi kontynuowanie estetycznych zmian na placu Kościeleckich. Pomoże Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego rozpocząć remont elewacji neogotyckiego gmachu u zbiegu z ulicą Bernardyńską. Budynek ma znów zapraszać do odwiedzenia Salonu Bydgoszczy. Gmach wzniesiono w latach 1890-92 z czerwonej cegły. Zaprojektował go Carl Meyer – radca budowlany, autor wielu innych charakterystycznych budynków. Od początku budynek przy placu Kościeleckich był związany z bydgoską edukacją. Początkowo służył szkole żeńskiej. Do 2004 roku mieścił szkołę podstawową. W 2010 roku nieruchomość miasto darowało UKW. W ubiegłym roku uczelnia wykorzystała miejską dotację na remont budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.

Historyczne świątynie
Największa dotacja w kwocie 250 tysięcy trafi w tym roku na cerkiew św. Mikołaja przy Nowym Rynku. Miejskie środki wesprą remont konstrukcji wewnętrznych z wykonaniem wzmacniającej konstrukcji nośnej budynku. Koszt wszystkich prac szacowany jest na ponad milion złotych.

 

Zagwarantowane zostały również środki na kontynuację prac w kościele p.w. św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku (100 tysięcy zł). Parafia z modernistyczną świątynią co roku może liczyć na wsparcie miasta w pracach nad elewacją. W poprzednich latach udało się już wykonać elewację frontu kościoła i charakterystycznej wieży.

Wesprzemy też kościół Ewangelicko-Metodystyczny z jego charakterystyczną świątynią zamykającą perspektywę ul. Cieszkowskiego. Miejska dotacja pozwoli na remont elewacji frontowej i bocznej. Kontynuowane będą prace przy wymianie dachu w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Piastowskim.

Na elewacje i rekonstrukcję detali
Dotacje trafią do wspólnot mieszkaniowych, stowarzyszeń, firm i osób prywatnych przede wszystkim na poprawę estetyki elewacji frontowych. Takie prace planowane są w budynkach przy: ul. Chrobrego 21, Długiej 62, Obrońców Bydgoszczy 4, al. Ossolińskich 4-4, Stary Rynek 23, Świętojańskiej 15,

W kilku budynkach m.in. przy Świętojańskiej 13, Pomorskiej 5, Gdańskiej 33, Gdańskiej 93 miejska dotacja wesprze remonty dachów. Dofinansujemy też konserwatorskie prace przy zabytkowych detalach o dużej wartości historycznej. W kilku budynkach rekonstruowana będzie stolarka okienna (między innymi przy ul. A. Cieszkowskiego, Gdańskiej i pl. Wolności. Dawny blask odzyskają balkony w eleganckiej kamienicy przy ul. 20 Stycznia 16.

Lista obiektów wytypowanych do uzyskania wsparcia została opracowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Oceniana była między innymi wartość historyczna budynków oraz ich położenie.

Warto wiedzieć
W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Śródmieścia, aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.

Ważne liczby:
· Liczba dotacji: 21
· Wartość prac w zabytkowych budynkach: ponad 4 mln zł
· Dotacja dla UKW na gmach przy pl. Kościeleckich 8:

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe