Krajowy Plan Odbudowy. Bydgoszcz walczy o pieniądze dla mieszkańców

  • 01.04.2021, 20:54
  • KB
Krajowy Plan Odbudowy. Bydgoszcz walczy o pieniądze dla mieszkańców Stary Rynek fot.: M. Zaborowski
Radni Koalicji Obywatelskiej i SLD Lewicy Razem na wczorajszej sesji (31.03) wyrazili negatywne stanowisko do projektu Krajowego Planu Odbudowy. Projekt dokumentu marginalizuje znaczenie samorządów, a przede wszystkim dużych miast. Oznacza to znaczne ograniczenie pieniędzy na inwestycje, których oczekują mieszkańcy.

- Krajowy Plan Odbudowy to bardzo ważny dokument, w którym decyduje się, jak zostaną rozdysponowane 24 miliardy euro pochodzące z Unii Europejskiej. Z analizy przedstawionego w lutym dokumentu wynika, że 80% tych pieniędzy chce przejąć rząd. Zaledwie 6% całej kwoty trafi do dużych miast. Rząd dodatkowo dzieli samorządy na lepsze i gorsze. Jako prezydent mam obowiązek walczyć o sprawiedliwe rozdysponowanie tych pieniędzy – mówi prezydent Rafał Bruski.

Stanowisko w sprawie KPO przyjęła także większość radnych na wczorajszej (31.03) sesji Rady Miasta. Za przyjęciem stanowiska byli radni Koalicji Obywatelskiej i SLD Lewica Razem, radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w głosowaniu. Stanowisko zostanie przekazane Prezesowi Rady Ministrów, europarlamentarzystom i parlamentarzystom wybieranym przez bydgoszczan oraz wojewodzie kujawsko-pomorskiemu. Radni zaapelowali w nim m.in. o niedyskryminowanie mieszkańców dużych miast, w tym bydgoszczan, poprzez systemowe wykluczanie z udziału w KPO, a także zwiększenie udziału samorządów w dostępie do środków KPO do 50 %. Radni zwrócili także uwagę na konieczność zapewnienia kilkukrotnie wyższego finansowania istotnych dla mieszkańców polskich miast zadań w obszarze transportu, ograniczania zużycia energii i emisji CO2, zielonej transformacji miast. Pełna treść stanowiska w załączeniu.
 

- Krajowy Plan Odbudowy to bardzo ważny dokument dla bydgoszczan. W wyrażonym stanowisku zwracamy uwagę na transparentność. Chcemy by środki trafiały sprawiedliwie do wszystkich mieszkańców średnich i dużych miast – mówi Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że do 2 kwietnia trwają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Plan finansowany ze środków Unii Europejskiej w przeważającej części przewiduje wykorzystanie tych pieniędzy na zadania rządowe realizowane przez instytucje państwowe lub podmioty gospodarcze, w których Skarb Państwa ma pozycję dominującą, np. w obszarze energetyki i transportu. Tym samym możliwość udziału polskich samorządów w KPO została mocno ograniczona.

23 projekty za 7,7 mld zł zgłoszone do KPO

Na etapie zbierania wniosków do KPO miasto zgłosiło do samorządu województwa i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 23 projekty, których realizacja została zaplanowana w przyszłych latach. Wśród tych zadań znalazły się projekty związane z poprawą infrastruktury drogowej m.in.: rozbudowa ul. Nakielskiej, budowa nowych tras tramwajowych wraz z zakupem niskopodłogowego taboru, czy rozbudowa trasy Wschód-Zachód. W zakresie zielonych projektów znalazły się zadania związane z rozbudową energooszczędnej infrastruktury oświetleniowej, termomodernizacjami budynków publicznych, czy rozwojem OZE. Wśród projektów znalazł się także pakiet działań prozdrowotnych i opiekuńczych, który przewiduje m.in. budowę nowych basenów, kąpielisk, czy instytucji wsparcia. Wartość wszystkich zadań to ponad 7,7 mld złotych.

Miasto zgłosiło szereg uwag do projektu KPO. Lista znajduje się w załączeniu. Negatywną opinię do KPO wyraziły także Korporacje Pracodawców, Rada Biznesu oraz Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe