Trwa remont dębowej alei przy Rondzie Ossolińskich

  • 11.03.2021, 11:14
  • KB
Trwa remont dębowej alei przy Rondzie Ossolińskich UM Bydgoszcz
Trwa remont spacerowego deptaku znajdującego się na reprezentacyjnej ulicy Śródmieścia, gdzie od 2002 roku sadzone są pamiątkowe dęby. W tym miejscu poza estetycznymi zmianami, wprowadzono bezpieczne rozwiązania dla pieszych. Planowane są także nowe rozwiązania dla rowerzystów, o które wnosili społecznicy.

Remont dębowej alei rozpoczął się na początku stycznia. Po przerwie związanej z warunkami pogodowymi wykonawca wrócił na plac budowy. W pierwszej kolejności zabezpieczono cenny drzewostan i ściągnięto starą nawierzchnię. Aktualnie na ścieżkach układane są obrzeża z granitowej kostki. Trwają też prace związane z przebudową skrzyżowania, które dzieli aleję.

W ramach modernizacji wymieniony zostanie trakt spacerowy. Zastosowana zostanie całkowicie przyjazna dla środowiska nawierzchnia mineralna. Po nowej ścieżce będą mogły poruszać się osoby z niepełnosprawnościami.

Ale to nie koniec zmian w tym miejscu. Na jezdniach planuje się wydzielenie pasów ruchu dla rowerów, co znacznie poprawi komfort wszystkich uczestników ruchu. O takie rozwiązanie wystąpiło Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna. Drogowcy po przeprowadzeniu analiz, przygotowali projekt, który przewiduje likwidację jednego pasa drogowego, przeniesienie miejsc postojowych z chodnika na jezdnię i utworzenie pasów dla rowerzystów. Wydzielone pasy powstaną na jezdni w odstępie od parkujących pojazdów, a w obrębie skrzyżowań pojawi się czerwona nawierzchnia. Dodatkowo dla rowerzystów skręcających w lewo w ul. Kopernika i Szymanowskiego planuje się utworzenie śluz rowerowych. Wjazd na pasy rowerowe zostanie zabezpieczony wyspami. Rozpoczęcie nastąpi po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń.

W otoczeniu zieleni zamontowane zostaną stylowe ławki, kosze na śmieci i psie odchody. Nowością będą także donice na kwitnące kwiaty. Całość zostanie wkomponowana w istniejącą zieleń – w tym urokliwym miejscu rośnie 81 dębów czerwonych. Przy okazji modernizacji przygotowane zostanie podłoże dla 46 nowych dębów czerwonych.

W ramach inwestycji przewiduje się również niewielką przebudowę fragmentu istniejącego skrzyżowania Alei Ossolińskich z ul. Kopernika/Szymanowskiego. W miejscu obecnego skrzyżowania nawierzchnia drogowa zostanie wyniesiona do wysokości nawierzchni rewitalizowanej alei co umożliwi pieszym swobodne przemieszczanie się wzdłuż tego traktu i jednocześnie wpłynie na ograniczenie prędkości pojazdów. Zastosowane rozwiązanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu.

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe