ZUS Bydgoszcz: Rekordowy sierpień dla bonu turystycznego

  • 13.10.2020, 21:55
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Rekordowy sierpień dla bonu turystycznego fot. ilustracyjna
Rekordowy sierpień dla bonu turystycznego Przyznano już ponad milion bonów turystycznych na kwotę około 887 mln zł. Największe zainteresowanie bonami ZUS zanotował, co jest dość oczywiste biorąc pod uwagę sezon wakacyjny w sierpniu. Jeśli chodzi o liczbę płatności bonami to rekord padł 17 sierpnia. Tego dnia dokonano ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę – ponad 9,8 mln zł. 15 sierpnia było to ponad 12 tys. płatności na 8,2 mln zł, a 22 sierpnia – 11,6 tys. płatności na 7,8 mln zł.

Bon turystyczny to elektroniczny dokument, który jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

W województwie kujawsko-pomorskim ponad 217 tys. rodzin może skorzystać z bonu turystycznego. Obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Żeby aktywować bon, trzeba mieć profil na PUE ZUS, który można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Do tej pory w naszym regionie aktywowało go już blisko 55 tys. uprawnionych, a w całym kraju ponad milion. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które przyjmują płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski, w ciągu 14 dni od przyjęcia płatności za pomocą bonu otrzymują z ZUS-u zwrot należnych im środków. Pieniądze trafiają na rachunek bankowy, który podmiot turystyczny podał przy rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia do 7 października do pomiotów turystycznych trafiło już ponad 216,5 mln zł.

Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel. Obecnie jest ich już ponad 17,8 tys.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe