O siedzibę dyspozytorni medycznej pyta Wojewodę Prezydent Bydgoszczy

  • 13.10.2020, 15:31
  • KB
O siedzibę dyspozytorni medycznej pyta Wojewodę Prezydent Bydgoszczy KB archiwum
W związku z aktualizacją Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prezydent Rafał Bruski zwrócił się do wojewody Mikołaja Bogdanowicza o wskazanie lokalizacji dyspozytorni medycznej dla całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Zgodnie z Planem Działania od 1 kwietnia 2021 roku dla całego województwa utworzona zostanie jedna dyspozytornia medyczna. Do tej pory funkcjonują dwie w Bydgoszczy i Toruniu. W projekcie dokumentu brak jednoznacznego wskazania docelowej lokalizacji.

Jak wynika z projektu Planu Działania w 2019 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały do 184 215 przypadków, z tego najwięcej interwencji dotyczyło dużych miast. W Bydgoszczy – 44 533, w Toruniu niemal dwa razy mniej – 23 293.

Po analizie projektu dokumentu, prezydent Rafał Bruski zwrócił się z wnioskiem o jednoznaczne potwierdzenie faktu likwidacji dyspozytorni medycznej w Bydgoszczy, a co za tym idzie przeniesienia bydgoskiego rejonu operacyjnego do dyspozytorni w Toruniu. Fakt likwidacji dyspozytorni medycznej w Bydgoszczy wynika z załączników do projektu Planu.

W odpowiedzi, z dnia 7 października skierowanym z UW do prezydenta Rafała Bruskiego nie została wskazana docelowa lokalizacja jedynej w województwie kujawsko-pomorskim dyspozytorni medycznej. Ze względu na brak jednoznacznej odpowiedzi prezydent ponownie zwróci się o konkretne wskazanie gdzie będzie dyspozytornia.

Obecnie jedna z dyspozytorni medycznych znajduje się przy ul. Grudziądzkiej 9-15 w Bydgoszczy, w tym właśnie miejscu dyspozytor medyczny przejmuje kontrolę nad danym zgłoszeniem. Zespoły podstawowe przy podejmowaniu decyzji na miejscu zdarzenia mogą korzystać z konsultacji telefonicznej z lekarzem konsultantem WSPR w Bydgoszczy oraz wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego w Bydgoszczy. Dyspozytor medyczny w Bydgoszczy dysponuje ambulansami systemu PRM, kierując się zasadą najbliższego zespołu ratownictwa medycznego względem miejsca zdarzenia, bez konieczności uwzględniania granic administracyjnych powiatów i gmin.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe