Nowy Inkubator Przedsiębiorczości w BPPT

  • 12.08.2020, 15:17
  • KB
Nowy Inkubator Przedsiębiorczości w BPPT Materiały prasowe
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny nie zwalnia tempa. W niedawno oddanym do użytkowania Centrum Technologicznym, przedsiębiorcy tworzą już innowacyjne produkty. W sąsiedztwie powstanie Inkubator Przedsiębiorczości, dzięki któremu pierwsze kroki w biznesie będą jeszcze łatwiejsze.

- Centrum Technologiczne zostało oddane w ręce przedsiębiorców pod koniec kwietnia. Pomimo trudnej sytuacji, związanej z epidemią do obiektu wprowadziły się podmioty, które prowadzą w nim swoją działalność gospodarczą. Ten innowacyjny w skali całego województwa projekt umożliwia małym i średnim firmom funkcjonowanie na rynku. Uzupełnieniem oferty dla podobnych podmiotów zajmujących się małym i średnim biznesem będzie budowa Inkubatora Przedsiębiorczości, na który zdobyliśmy wsparcie unijne – mówi prezes BPPT Andrzej Półgrabski.

W ciągu 2 lat przy zbiegu ulic Bydgoskich Przemysłowców oraz Edmunda Matuszewskiego powstanie Inkubator Przedsiębiorczości. Będzie liczył ponad 5 tys. m2 powierzchni użytkowej, z której – docelowo – skorzystają 22 firmy rocznie. Koszt całej inwestycji to ok. 23 mln zł, z czego niemal 19 mln zł to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach projektu powstanie część biurowa oraz hala magazynowo – produkcyjna. W otoczeniu obiektu powstaną również drogi wewnętrzne, parkingi i inne powierzchnie utwardzone oraz przyłącza, jak również powierzchnia biologicznie czynna. Ponadto zostanie zakupione wyposażenie, oprogramowanie oraz sprzęt IT niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wybudowanej infrastruktury.

 

Przestrzeń dla innowacji

Otwarte wiosną Centrum Technologiczne o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6 tys. m2 składa się z budynku typu biurowego oraz hali z wydzieloną częścią demonstracyjną. Koszt budowy tego obiektu wyniósł ponad 23 mln zł. Inwestycja została zrealizowana przy 6 milionowej dotacji unijnej.

- To pierwsze tego typu miejsce w regionie. BPPT jest prekursorem takiego rozwiązania. Inwestycja umożliwia rozwój przedsiębiorcom poszukującym specjalistycznej przestrzeni do tworzenia nowych produktów lub testowania ich funkcjonalności. Na dzień dzisiejszy w obiekcie mieści się 14 przestrzeni demonstracyjnych. W Centrum znajdziemy też 4 powierzchnie typu fab lab. To właśnie tutaj – przy wykorzystaniu nowoczesnych, sterowanych komputerowo narzędzi – tworzone są produkty, których nie można włączyć w proces masowej produkcji. – tłumaczy Andrzej Półgrabski

Ostatnie wolne miejsca

Obecnie w budynku znajduje się 15 firm m.in. z branży obróbki skrawaniem, konstrukcji stalowych, reklamowej, ogrodniczej, dekoratorskiej, medycznej, elektrycznej i elektrotechnicznej, budowlanej, meblarskiej, fotowoltaicznej. Dotychczas wynajęta powierzchnia: ok. 2949 m2. Kilka wolnych przestrzeni (o łącznej pow. ok. 2 600 m2) wciąż czeka na ukierunkowanych na innowacyjność i rozwój przedsiębiorców.

- Cieszę się, że powstają miejsca, które pomagają rozwijać się bydgoskim przedsiębiorcom. Dzięki dobremu klimatowi w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, pracuje już ponad 4 tys. osób, czyli o 3,5 tys. więcej, niż 10 lat temu. Bydgoszczanie wiele zyskują na stworzeniu miejsca, jakim jest Centrum Technologiczne, bowiem często nie posiadają środków finansowych na stworzenie tego typu infrastruktury we własnym zakresie – dodaje Joanna Czerska Thomas, przewodnicząca komisji Przedsiębiorczości i Rozwoju Miasta.

Przygotowujemy tereny i szkolimy przedsiębiorców

W BPPT obecnie wdrażane są 3 projekty w zakresie przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, w tym 2 dofinansowane ze środków unijnych. Dzięki nim na terenie Parku do dyspozycji przedsiębiorców zostanie oddanych ponad 10 ha kolejnych terenów inwestycyjnych.

Realizowany jest również projekt LEVEL UP, w ramach którego 30 osób otrzyma wsparcie na otwarcie i prowadzenie działalności gospodarczej, a 70 szansę na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w wybranych przez siebie szkoleniach/kursach/studiach podyplomowych.

Pierwsza zrekrutowana grupa odbywa obecnie doradztwo zawodowe, po zakończeniu którego otworzy własną działalność. Część uczestników projektu planuje umieścić swoją działalność na terenie BPPT.

KB

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe