Finisz prac przy ścieżkach rowerowych na ul. Kruszwickiej

  • 10.08.2020, 15:39
  • KB
Finisz prac przy ścieżkach rowerowych na ul. Kruszwickiej UM
Koniec prac przy budowie dróg rowerowych na ul. Kruszwickiej oznacza początek kolejnej inwestycji związanej z budową trasy dla rowerzystów w ciągu ul. Focha. Nową ścieżką rowerzyści będą mogli pojechać jesienią.

- Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest rozwojowi dróg rowerowych w Bydgoszczy. Kończy się budowa ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kruszwickiej. Kolejnym krokiem jest rozbudowa ul. Focha, która będzie lepiej komunikować ścieżki rowerowe wybudowane w kierunku dworca, wzdłuż Grunwaldzkiej, wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego oraz Kruszwickiej z infrastrukturą rowerową na Wyspie Młyńskiej i Starym Mieście. Tego typu inwestycje w ocenie środowisk rowerowych, z którymi wspólnie ustalamy kolejność realizacji zadań oraz standardy budowy jest kluczowa ze względu na spięcie całej sieci tras biegnących z zachodniej części miasta do centrum – tłumaczył podczas dzisiejszego briefingu prasowego, zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

Prace na Focha bez większych utrudnień

Projekt budowy drogi rowerowej w tym miejscu zakłada na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do mostów Solidarności budowę nowej wydzielonej drogi dla rowerów po południowej stronie ulicy. Po północnej stronie na odcinku Grottgera- Multikino trasa została już wybudowana w trakcie przebudowy węzła Garbary oraz w ramach budowy dróg rowerowych w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Na moście droga dla rowerów zostanie wydzielona na chodniku za pomocą oznakowania poziomego. Ruch pomiędzy Operą i pl. Teatralnym ma odbywać się na wspólnej jezdni na zasadach ogólnych.

W projekcie ujęte zostały niezbędne korekty układu drogowego – jezdni, przystanków komunikacji publicznej, chodników – bez których niemożliwe byłoby zaprojektowanie infrastruktury dla ruchu rowerowego. Większość prac budowlanych będzie jednak prowadzona w obrębie istniejącego obecnie chodnika. Plac budowy został już przekazany wykonawcy. Prace zakończą się jesienią.

Finisz na ul. Kruszwickiej

W rejonie ul. Kruszwickiej drogi rowerowe powstały po obu stronach. Niezbędna była do tego korekta części jezdni, która na wysokości centrum handlowego została zawężona do dwóch pasów ruchu. Po stronie wschodniej natomiast część trasy wytyczona została w formie pieszojezdni. Drogi rowerowe powstały również wokół placu Poznańskiego. W tym miejscu trwa: malowanie oznakowania poziomego, montaż sygnalizacji świetlnej. W ramach zadania wykonane zostały również nowe zatoki autobusowe na wylocie ul. Szubińskiej i Stromej oraz przebudowana została zatoka na ul. Kruszwickiej.

- Infrastruktura rowerowa wzdłuż ul. Kruszwickiej, to ok. 1,5 km nowych tras, przebudowa chodników dla pieszych, w tym dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, urządzenie zieleni, wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne oraz dostosowanie sygnalizacji świetlnej na Placu Poznańskim. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu unijnym – dodaje zastępca dyrektora ZDMIKP, Maciej Gust.

Kolejne inwestycje rowerowe w mieście

W tym roku oddaliśmy do użytku już blisko 6 kilometrów dróg rowerowych. Szlaki dla jednośladów powstały wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od węzła zachodniego do granicy miasta (4,5 km), przy Armii Krajowej (0,5 km) oraz Nad Kanałem (0,6 km). W realizacji są jeszcze drogi rowerowe wzdłuż ul. Kujawskiej, Kolbego oraz ul. Jeździeckiej. Przy tej ostatniej trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje ciąg pieszo-rowerowy na odcinku od ul. Podkowa do ul. Gdańskiej. Zakres i kształt projektu zostanie poddany konsultacjom z mieszkańcami jeszcze w tym miesiącu. Rozstrzygnięcie przetargu jest planowane w sierpniu. Wartość projektu to ponad 4 mln zł, wysokość dofinansowania to 2,4 mln zł.

- Polityka miasta skierowana do rowerzystów to dobry kierunek rozwoju tego środka transportu w mieście. Mnie osobiście cieszy fakt budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jeździeckiej. Będzie ona służyć zarówno bydgoszczanom, jak i mieszkańcom okolicznych gmin stowarzyszonych w ramach Metropolii Bydgoszcz – podkreśla, radny Jakub Mikołajczak, członek Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta.

Ważne liczby:

• Koszt inwestycji przy ul. Kruszwickiej – 9 mln zł

• Koszt drogi rowerowej wzdłuż ul. Focha 2,5 mln zł

• Długość oddanych dróg rowerowych do użytku – 6 km.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe