Blisko 637 mln zł na inwestycje w Bydgoszczy

  • 15.11.2019, 16:07
  • KB
Blisko 637 mln zł na inwestycje w Bydgoszczy Materiały prasowe
W projekcie budżetu miasta blisko 637 mln zł zarezerwowano na inwestycje. Szczegóły dotyczące budżetu na 2020 rok przedstawił na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. Ze względu na decyzje rządu miejska kasa straci w przyszłym roku około 100 milionów złotych.

Bydgoszcz otwiera kolejny rok inwestycji i kontynuuje program rozwoju. W projekcie przyszłorocznego budżetu na inwestycje zarezerwowaliśmy niemal 637 mln zł. Będą wśród nich dominować zadania związane z rozbudową infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Większość zadań to kontynuacja dużych inwestycji z poprzednich lat. Zrealizowane zostaną też pakiety inwestycji w obszarach rewitalizacji, edukacji i sportu oraz kultury.

- Przedstawiony projekt budżetu to jeden z ważniejszych momentów w roku, bowiem przygotowany dokument wyznacza kierunki rozwoju miasta, które są uzależnione od pieniędzy – mówił na konferencji prezydent Rafał Bruski. – Dzięki konsekwentnym działaniom budowania nadwyżki operacyjnej nasze miasto na tle innych miast jest w dobrej sytuacji finansowej – jakość życia Bydgoszczan w przyszłym roku pozostanie na tym samym poziomie. Jednak gdyby nie decyzje rządu, które doprowadziły do zmniejszenia budżetu o około 100 milionów złotych, program rozwoju Bydgoszczy mógłby być jeszcze szerszy – dodał.

Najwięcej środków w przyszłorocznym budżecie inwestycyjnym pochłonie rozbudowa ulicy Kujawskiej. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 380 mln złotych. W przyszłorocznym budżecie na to zadanie zabezpieczyliśmy aż 132,5 mln złotych. Cały czas trwają też prace przy przebudowie ulicy Grunwaldzkiej, której koniec zaplanowany jest na drugą połowę przyszłego roku. Na to przedsięwzięcie miasto wyda w przyszłym roku niemal 28 mln złotych, a łączny koszt tego zadania wynosi ponad 116 milionów. Realizowane także będą kolejne zadania z Wieloletniego Programu Przebudowy Ulic Gruntowych.

Dzięki zdobytemu wysokiemu dofinansowaniu jednocześnie realizowane są trzy duże inwestycje kulturalne. Bydgoszcz odzyska drugą scenę w rewitalizowanym budynku Teatru Kameralnego, w kompleksie z Młynem Rothera powstaną nowe powierzchnie wystawowe z parkiem kultury, a odrestaurowany i rozbudowany budynek Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej będzie znów tętnić życiem.

Bydgoszcz zyska też nowoczesne obiekty sportowe. Trwająca budowa nowej Astorii z basenem olimpijskim (113 mln zł), budowa basenu osiedlowego na Osiedlu Tatrzańskim (40 mln zł) to tylko część dużych zadań, które będę realizowane w przyszłym roku. Ze względu na uszczuplenie budżetu decyzja o budowie basenu na Miedzyniu została przesunięta na kolejne lata.

- Sytuacja, w której znalazły się samorządy spowodowała, że dochody przestały rosnąć – tłumaczy skarbnik miasta Piotr Tomaszewski. - Do tego dochodzą stale rosnące wydatki bieżące. Ponadto realizujemy szereg inwestycji, których nie jesteśmy w stanie zatrzymać – to oznacza nie tylko rezygnację z części planowanych inwestycji, ale także konieczność pożyczenia pieniędzy potrzebnych do dokończenia trwających już zadań – dodaje.

W trosce o ochronę środowiska miasto realizuje także projekt budowy nowoczesnego systemu parkingowego w mieście. Celem zadania jest zachęcanie mieszkańców i dojeżdżających do pracy, mieszkańców gmin ościennych do poruszania się transportem publicznym. Wartość zadania dofinansowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego to ponad 60,5 mln złotych. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel 22 mln zł, które pozwolą na rozpoczęcie budowy parkingu wielopoziomowego przy ul. Grudziądzkiej.

Do ostatecznej wersji budżetu z końcem roku wpisane zostaną też zadania z największą liczbą głosów zgłoszone w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zarezerwowano na ten cel rekordową kwotę - blisko 16 mln zł.

Prezydent Rafał Bruski podczas konferencji prasowej zachęcił również mieszkańców do składania apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań legislacyjnych, które przywrócą w obszarze finansów samorządów stan obowiązujący przed wprowadzeniem w 2019 roku zmian dotyczących dochodów i wydatków. Apel do pobrania TUTAJ.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe