Bydgoskie inwestycje z myślą o rowerzystach

 • 23.10.2019, 12:57
 • KB
Bydgoskie inwestycje z myślą o rowerzystach fot. ilustracyjna
Jak podaje ZDMiKP, w tym roku oddano do użytku drogi rowerowe o długości blisko 5 km. Prowadzone są też inne inwestycje w ramach których powstaje prawie 7 km rowerowych tras. Trwają też przygotowania do powtórzenia postępowań na budowę dróg rowerowych wzdłuż ulicy Focha oraz Kruszwickiej.

Najdłuższą nową trasą rowerową udostępnioną w tym roku jest droga rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej na Okolu oraz wokół ronda Grunwaldzkiego. Ciąg dla rowerzystów powstał po obu stronach jezdni. Nawierzchnie wykonaliśmy z betonu asfaltowego. Nowa trasa połączyła istniejącą  ścieżki zbudowane wcześniej wokół węzła Zachodniego oraz węzła Garbary.

W wakacje zakończyliśmy budowę II etapu trasy Uniwersyteckiej pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i  Magnuszewską.  Tam również powstała droga rowerowa. Dzięki niej mieszkańcy Wzgórza Wolności, Wyżyn i Glinek zyskali bezpieczną trasę prowadzącą m.in. w kierunku centrum.

W tym roku rowerzyści zyskali też nową drogę rowerową wzdłuż ul. Łochowskiej oraz na rekreacyjna trasę w Parku na Wzgórzu Wolności. Do finiszu zbliża się przebudowa węzła Szarych Szeregów. To zadanie również zostało połączone z budową dróg rowerowych. W ten sposób wzdłuż ul. Wojska Polskiego będzie można na przejechać rowerem w sposób bezpieczny od Trasy Uniwersyteckiej aż do Szpitalnej.Trwają też zaawansowane prace przy modernizacji wiaduktu wschodniego w ciągu ul. Armii Krajowej. Uwzględniliśmy na nim budowę drogi rowerowej wraz z dojazdami. Będzie to kolejny bezpieczny dojazd do Lasu Gdańskiego. Więcej informacji o tym zadaniu w tekście „Nowy wiadukt przyjazny dla rowerzystów”.

 

W przyszłym roku odbierać będziemy drogi rowerowe wzdłuż ul. Grunwaldzkiej na odcinku od Węzła Zachodniego do granicy miasta. To jedna z największych inwestycji związanych budowa dróg rowerowych w mieście pod względem długości. Liczyć będzie ona 4,5 kilometra.

Nową inwestycją jest też  budowa dróg rowerowych wzdłuż ul. Kujawskiej  Bernardyńskiej oraz wokół ronda Kujawskiego. To element rozbudowy ulicy Kujawskiej. Dzięki tej inwestycji spięta  w całość  zostanie sieć dróg rowerowych znajdująca się po wschodniej i zachodniej stronie górnego tarasu i dodatkowo powstanie komfortowe  połączenie tych dróg rowerowych z centrum miasta. Finisz prac planowany jest na 2021 rok.

Budowa dróg rowerowych wzdłuż ul. Focha i Kruszwickiej to również zadanie pewne Przygotowaliśmy dokumentację, uzgodniliśmy je ze środowiskiem rowerowym i  posiadamy zabezpieczone środki finansowe. W pierwszym przetargu na pakiet tych zadań po szczegółowej analizie ofert wykonawców, trendów cen usług i materiałów budowlanych oraz rozstrzygnięć podobnych przetargów w innych miastach zdecydowaliśmy się powtórzyć postępowanie. Analizujemy jeszcze możliwość podziału zamówienia na dwa postępowania, które umożliwią złożenie ofert większej liczbie wykonawców.  Zależy nam, by w oparciu o posiadane środki finansowe realizować możliwie dużo zadań inwestycyjnych. Oddaliśmy w tym roku 4,5 kilometra nowych dróg rowerowych, kolejne 6,6 kilometra jest w budowie. Przygotowujemy do realizacji kolejne zadania.

W tym roku oddano  do użytku:

 • drogę rowerową wzdłuż ul Grunwaldzkiej na Okolu i wokół ronda Grunwaldzkiego 1,6 km
 • drogę rowerową wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej i ul. Glinki 1,7
 • drogę rowerową wzdłuż ul. Łochowskiej – 1,1 km
 • ścieżkę rowerową w Parku na Wzgórzu wolności – 0,6km

W budowie są trasy:

 • wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od węzła zachodniego do granicy miasta 4,5 km
 • wzdłuż ul. Kujawskiej od ronda Kujawskiego do mostu Bernardyńskiego – 1,0 km
 • wokół węzła Szarych Szeregów-  0,8 km,
 • wzdłuż wiaduktu na Armii Krajowej – 0,4 km

Inne zadania realizowane przez miejskie spółki:

 • przebudowa ul. Matuszewskiego prowadzona przez BPPT (powstaje droga rowerowa o dł. ok. 0,6 km)
 • budowa kładki pomiędzy ulicami Jednostronną a Świekatowską z infrastruktura rowerową prowadzona przez KPEC.
KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe