Archeologiczne znaleziska przy Pl. Kościeleckich

  • 02.11.2016, 13:07 (aktualizacja 02.11.2016, 14:01)
  • Katarzyna Beszczyńska
Archeologiczne znaleziska przy Pl. Kościeleckich KB
Przy Placu Kościeleckich trwa budowa nowoczesnego biurowca Immobile K3. Obecnie zakończyły się prace archeologiczne.

Na terenie budowy udało się odkopać kilka ciekawych znalezisk. Warto wiedzieć, że same badania archeologiczne na obszarze inwestycji prowadzone były w terminie 06.06.2016 do 30.09.2016 roku przez konsorcjum dwóch bydgoskich firm: ”Aureus” Usługi Archeologiczne i Konserwatorskie Anna Retkowska oraz P.W. Castrum Robert Grochowski. Prace prowadzono do głębokości około 6 metrów poniżej współczesnego poziomu terenu przy placu Kościeleckich.

Podczas prac odkryto m.in. zasypiska fosy zamkowej z drewniano – kamiennymi reliktami konstrukcji starorzecza Brdy, fosy miejskiej z doskonale zachowanym drewnianym umocnieniem jej zachodniego stoku oraz zlokalizowanymi w jej obrębie urządzeniami hydrotechnicznymi, relikt drewnianego mostu.

Oprócz tego odkopano także drewniane koryta odpływowe, drewniane rury kanalizacyjne (o zróżnicowanej formie i konstrukcji) oraz liczne pozostałości drewnianej i murowanej zabudowy o charakterze gospodarczym.

Odkryto sporą liczbę  zabytków związanych z późnośredniowiecznym, a przede wszystkim nowożytnym osadnictwem Bydgoszczy. Najczęściej występującym materiałem były ułamki naczyń ceramicznych, które można datować od XV do początków XX wieku.

Dokopano się również szczątek m.in. pasków czy butów a także pozyskano zabytki żelazne, kościane oraz pojedyncze przedmioty z rogu, fajansu i bursztynu.

Budynek powstaje zgodnie z założeniem, ma być ukończony do końca I kwartału 2018 roku.

 

Katarzyna Beszczyńska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe