Wojewoda kujawsko-pomorski spotkał się z przedstawicielami spółki Metron

  • 23.01.2019, 17:41 (aktualizacja 23.01.2019, 17:51)
  • KB
Wojewoda kujawsko-pomorski spotkał się z przedstawicielami spółki Metron KB archiwum
Agencja Rozwoju Przemysłu rozważa zaangażowanie w proces odtworzenia marki Metron – poinformował na dzisiejszym spotkaniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przedstawicieli toruńskiej spółki. To efekt ostatniej rozmowy z minister Jadwigą Emilewicz oraz kierownictwem ARP, które odbyło się z inicjatywy wojewody 10 stycznia br.

W trakcie rozmów ustalono, że propozycje zostaną skierowane do zarządu spółki Metron za pośrednictwem wojewody kujawsko-pomorskiego, który już wcześniej podejmował szereg działań mających na celu ratowanie toruńskiej firmy.

Ze względu na skomplikowaną i nietransparentną sytuację Spółki, Agencja Rozwoju Przemysłu uzależnia swoje zaangażowanie w proces odtworzenia marki Metron od spełnienia przez obecny zarząd warunków brzegowych:

1. Przedstawienia zaakceptowanego przez strony finalnego sposobu rozliczenia wierzytelności pomiędzy Skarbem Państwa a METRON Fabryka Zintegrowanych Systemów Opomiarowania i Rozliczeń sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu, wraz z zawarciem w tym zakresie porozumienia,

2. Przedstawienia raportu sporządzonego przez podmiot o ugruntowanej pozycji rynkowej tj. PwC, EY, Deloitte lub KPMG zawierającego:

a) biznes plan,

b) due diligence spółki Fabryka Zintegrowanych Systemów Opomiarowania i Rozliczeń sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu i spółek z nią powiązanych kapitałowo lub osobowo,

c) kompletne i rzetelne informacje o know-how, wartościach niematerialnych i prawnych, kontraktach i aktywach (wraz z wyceną ich wartości), wnoszonych ewentualnym aportem do spółki, której celem jest reaktywacja marki METRON.

3. Warunki muszą zostać zrealizowane do 31 marca br.

- To kolejna szansa jaką rząd daje Metronowi. Pierwsze próby ratowania firmy podejmowaliśmy już na przełomie marca i kwietnia 2017 roku. Już wtedy zdawaliśmy sobie sprawę z powagi sytuacji – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Jak wskazuje, przed wyrokiem Sadu Apelacyjnego w Gdańsku, który podtrzymał wcześniejszy wyrok, służby wojewody podejmowały także działania mające na celu znalezienie potencjalnych inwestorów.

- Inwestorzy byli zainteresowani firmą Metron. O jednej konkretnej propozycji informowałem nawet Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na początku 2018 roku. Była to firma z całkowicie polskim kapitałem. Niestety z powodu braku przychylności ze strony zarządu Metronu nie było możliwe podjęcie współpracy z zainteresowanym podmiotem – mówi przedstawiciel rządu w regionie.

Z uwagi na powagę sytuacji i dobro pracowników wojewoda poprosił zarząd Metronu o pisemne ustosunkowanie się do propozycji ARP w ciągu 14 dni. W przypadku zainteresowania zarządu Metronu pomocą ARP Urząd Wojewódzki nie będzie zbywał majątku Skarbu Państwa do 31 marca br., natomiast będzie nadal prowadził inwentaryzację nieruchomości.

Według Agencji Rozwoju Przemysłu zadłużenie Spółki Metron oscyluje już na poziomie 150 mln złotych.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe