Jest dotacja na remonty dróg w kujawsko-pomorskim

  • 13.06.2018, 12:18
  • KB
Jest dotacja na remonty dróg w kujawsko-pomorskim KPUW
W puli 433 inwestycji w drogi lokalne, które rząd wesprze dodatkowymi 500 milionami zł, znalazło się 20 zadań realizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Łączna wartość przebudowy i modernizacji dróg w regionie to 66,5 mln zł. O szczegółach mówił dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz posłowie Joanna Borowiak i Tomasz Latos.

Wczoraj podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował, że Państwo przekaże 500 mln zł wsparcia na kolejną transzę inwestycji w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

"Polska to nie tylko te wielkie metropolie i arterie komunikacyjne między nimi. Patrzymy też na małe gminy. W tym roku już przeznaczyliśmy na rozwój dróg lokalnych bezprecedensową kwotę 1,3 miliarda złotych" – mówił premier podczas spotkania z wojewodami.

Dodatkowe pieniądze trafią do 421 samorządów na 433 inwestycje. Inwestycje obejmą około 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60-80 procent kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

Z kolei dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda przypomniał wysokość dotychczas udzielonego wsparcia samorządom z regionu oraz podziękował wszystkim, którzy o te środki zabiegali. „Procedura składania wniosków rozpoczęła się w marcu. Po szybkiej reakcji ze strony jednostek samorządu terytorialnego już w połowie maja przekazaliśmy wstępne listy do zaopiniowania Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Mam nadzieję że ostateczne umowy na realizacje inwestycji zostaną podpisane jeszcze w czerwcu.”. Wspominając o transparentnych kryteriach naboru wniosków poinformował, iż ”Program rozwoju dróg lokalnych będzie kontynuowany, a środków finansowych na realizacje zadań w przyszłości będzie jeszcze więcej”.

W Kujawsko-Pomorskiem dofinansowanie otrzymają gminy: Nakło nad Notecią, Grudziądz, Cekcyn, Pruszcz, Łubianka, Kowalewo Pomorskie, Osielsko, Choceń, Rogowo, Śliwice, Mogilno, Miasto i Gmina Skępe oraz Chodecz, a także powiaty: włocławski, wąbrzeski, brodnicki, toruński, żniński i rypiński. Posłowie Joanna Borowiak i Tomasz Latos przedstawiając listę beneficjentów, zgodnie podkreślali, że to właśnie mniejsze wspólnoty terytorialne najbardziej potrzebują wsparcia, a ich udzielenie przekłada się na poprawę infrastruktury i jakości życia mieszkańców.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe