Inwestycje w Bydgoszczy. Spotkanie parlamentarzystów i samorządowców

  • 21.05.2018, 14:48 (aktualizacja 21.05.2018, 18:00)
  • KB
Inwestycje w Bydgoszczy. Spotkanie parlamentarzystów i samorządowców UM archiwum
Na zaproszenie prezydenta Rafała Bruskiego, odbyło się kolejne spotkanie parlamentarzystów i samorządowców na temat najważniejszych spraw dla miasta. Rozmawiano m.in. o odmowie dofinansowana z Ministerstwa Sportu na budowę hali lekkoatletycznej i strzelectwa sportowego na Zawiszy (strategie).

Spotkanie (21.05.2018r.) było już ósmym spotkaniem bydgoskich parlamentarzystów i samorządowców. Oprócz prezydenta miasta, udział w nim wzięli: posłowie Eugeniusz Kłopotek, Paweł Olszewski, Zbigniew Pawłowicz, Michał Stasiński, senator Jan Rulewski, radni sejmiku województwa: Roman Jasiakiewicz, Maciej Świątkowski, Andrzej Walkowiak, radni miasta reprezentujący Kluby Radnych: Monika Matowska (PO), Jan Szopiński (SLD-Lewica Razem) oraz radny miasta Ireneusz Nitkiewicz w imieniu Europosła Janusza Zemke. W spotkaniu uczestniczył także wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Reforma szkolnictwa wyższego
Na początku spotkania omówiono sytuacje bydgoskich uczelni wyższych w związku z pracami nad reformą szkolnictwa wyższego. Projekt ustawy będzie procedowany w najbliższym czasie w sejmowych komisjach. W dniu 11 kwietnia 2018r., prezydent wystąpił do rektorów uczelni wyższych o zajęcie stanowiska dotyczącego reformy.

Hala lekkoatletyczna i strzelectwa sportowego - Minister Sportu i Turystyki odmówił wpisania na listę szczególnych inwestycji dla sportu
Warunkiem otrzymania dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę hali jest wpisanie inwestycji na listę szczególnych inwestycji dla sportu. W piśmie z Ministerstwa Sportu i Turystyki zostaliśmy poinformowani, że Minister odrzucił wniosek miasta. 16 kwietnia 2018 r. prezydent miasta skierował kolejne pismo do Ministra Witolda Bańki podając przykłady osiągnięć sportowych bydgoskich sportowców trenujących na obiektach przy ul. Gdańskiej.

Muzeum Wojsk Lądowych
Prezydent poinformował parlamentarzystów i samorządowców o korespondencji z Ministrem Obrony Narodowej. Po doniesieniach medialnych o możliwym przeniesieniu Muzuem do Torunia, prezydent zwrócił się z pismem o informacje do Ministra Obrony Narodowej. W odpowiedzi z dnia 27 kwietnia 2018 r. ministerstwo wykluczyło plany przeniesienia Muzeum.

Trasa Uniwersytecka - II etap
Na spotkaniu przedstawiona została informacja na temat prośby prezydenta skierowanej do Premiera Mateusza Morawieckiego. W dniu 9 marca 2018 r. Kancelaria Premiera przekazała pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 22 marca 2018 r. wystąpił do Ministra Inwestycji i Rozwoju, by ten udzielił odpowiedzi. W dniu 18 maja, prezydent ponownie wystąpił do Premiera z prośbą o odpowiedź i interwencję, gdyż - mimo zaangażowania Kancelarii Premiera oraz dwóch Minister - nie udało się udzielić miastu odpowiedzi.

Smog - stop
W związku z uruchomieniem pilotażowego programu Smog Stop dla miast o wielkości poniżej 100 tys. mieszkańców, prezydent zwrócił się do Premiera o rozszerzenie programu o miasta większe, gdzie problem smogu jest dużo bardziej zauważalny i odczuwalny przez mieszkańców. W dniu 11 kwietnia 2018 r. korespondencja została przekazana do Ministerstwa Przedsiębiorczości i technologii. Do tej pory miasto nie otrzymało odpowiedzi.

Finansowane inwestycji unijnych
Wzrost cen na rynku budowlanym powoduje, że miasto zmuszone jest rozstrzygać przetargi po cenach wyższych niż pierwotnie kalkulowano. Prezydent poinformował, że dotyczy to w dużej części inwestycji z unijnym dofinansowaniem. To z kolei powoduje, że miasto musi zapewnić więcej pieniędzy na wkład własny, by ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy z Unii Europejskiej.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe