Wojewoda kujawsko-pomorski odpowiada Prezydentowi Bruskiemu w sprawie Trasy Uniwersyteckiej

  • 25.04.2018, 12:33 (aktualizacja 25.04.2018, 13:23)
  • KB
Wojewoda kujawsko-pomorski odpowiada Prezydentowi Bruskiemu w sprawie… KB archiwum
Poniżej przedstawiamy odpowiedź wojewody Mikołaja Bogdanowicza na pismo prezydenta Bydgoszczy pana Rafała Bruskiego z dn. 4 kwietnia br. Pismo wojewody zostało dostarczone wczoraj tj. 24.04. br. do UM Bydgoszcz. Sprawa dotyczy Trasy Uniwersyteckiej.

Poniżej treść pisma:

Szanowny Panie Prezydencie,

w odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 4 kwietnia 2018 r. znak PM.020.47.2018 dziękuję za troskę, jaką wykazuje Pan Prezydent w sprawie budowy Trasy Uniwersyteckiej. Mam jednak podstawy sądzić, że jest to troska fałszywa. Przejawia się bowiem w kolejnym bezpodstawnym ataku, tożsamym z aktywnością Pańskiego partyjnego kolegi i politycznego patrona, pana posła Pawła Olszewskiego, zamiast w działaniach stricte merytorycznych, których oczekują mieszkańcy Bydgoszczy. 

Pozwoli Pan Prezydent, że zadam Panu kilka pytań w kontekście tej najważniejszej 
z punktu widzenia bydgoszczan inwestycji:

1. Dlaczego nie dokonał Pan wykupu nieruchomości leżących na trasie przebiegu inwestycji, dzięki czemu stałby się Pan właścicielem gruntów i potrzebowałby jedynie pozwolenia na budowę?

2. Dlaczego jako wierzyciel obowiązku niepieniężnego, przez rok od wydania decyzji ZRID nie zrobił Pan nic w celu polubownego załatwienia konfliktu z dotychczasowym właścicielem spornej nieruchomości, a przynajmniej nie były widoczne żadne efekty aktywności podległych Panu służb?

3. Czy spotkał się Pan z właścicielami nieruchomości leżących na trasie przebiegu inwestycji, choćby tymi, którzy o takie spotkanie prosili? Jeśli tak, to kiedy i gdzie oraz jakie poczynił Pan wówczas ustalenia? 

4. Dlaczego wnioski o wszczęcie egzekucji administracyjnej i tytuły wykonawcze złożył Pan dopiero wtedy, gdy projekt budżetu wojewody został przekazany do Ministerstwa Finansów, o czym musiał Pan wiedzieć, bo jako były wojewoda doskonale zna Pan terminarz konstruowania budżetu państwa?

5. Czy odrzucenie przez Pana zaproponowanego przeze mnie porozumienia dotyczącego finansowania egzekucji było obliczone na przedłużenie postępowania egzekucyjnego, ponieważ takie otrzymał Pan instrukcje partyjne?

6. Dlaczego – rzekomo starając się o jak najszybszą realizację inwestycji – nie polecił Pan podległym sobie spółkom, żeby przystąpiły do ogłoszonych przeze mnie przetargów?

7. Czy zarzucając mi przekroczenie 30-dniowego terminu na przeprowadzenie egzekucji administracyjnej kieruje się Pan Prezydent wiedzą merytoryczną czy – znowu – partyjnymi instrukcjami? Czy Pan Prezydent i Pański polityczny mocodawca macie świadomość, że wywłaszczenie Tartaku to wywłaszczenie dwóch prężnie działających spółek oraz kilku w pełni wyposażonych lokali mieszkalnych i innych pomieszczeń, 
w związku z czym wymaga wielu dodatkowych czynności takich jak np. zabezpieczenie finansowe, wyłonienie firmy transportowej i magazynu? Nadmieniam, że przywoływany przez Pana Prezydenta przepis art. 16 ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych nie znajduje w niniejszej sprawie zastosowania albowiem odnosi się on do decyzji ZRID, którym nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności.

8. W tym miejscu zasadne jest pytanie, ile trwały postępowania egzekucyjne wobec osób fizycznych, nie przedsiębiorstw (czyli niewymagające takiego nakładu finansowego i organizacyjnego), w okresie pełnienia przez Pana funkcji wojewody? Dla ułatwienia podpowiem, że dłużej, znacznie dłużej niż 30 dni, na które Pan się powołuje. Jak Pan to wyjaśni?

Wierzę, że wnikliwie zapozna się Pan Prezydent z moimi pytaniami i w sposób wyczerpujący na nie odpowie. Odpowiedzi oczekuję zarówno ja, jak i coraz bardziej zniecierpliwieni mieszkańcy Bydgoszczy. Gdyby miał Pan Prezydent trudności 
z udzieleniem odpowiedzi, ufam, że Pański polityczny autorytet pan poseł Olszewski wspomoże Pana głęboką wiedzą merytoryczną. Jeśli zaś z jakichś powodów nie podoła, jestem gotów wysłać na pomoc moje służby.

Nadmieniam, że pomimo dotychczasowego braku dobrej woli z Pańskiej strony, dokładam wszelkich starań, aby przyspieszyć postępowanie egzekucyjne. Kosztem innych wydatków w budżecie wojewody zabezpieczyłem środki finansowe i realizuję wyłanianie wykonawcy z wolnej ręki. Po podpisaniu stosownych umów, zostanie Pan Prezydent o tym fakcie niezwłocznie poinformowany. 

Z wyrazami szacunku

WOJEWODA KUJAWSKO-POMORSKI
Mikołaj Bogdanowicz

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe