W Bydgoszczy zdali egzamin na "Małego Ratownika"

  • 16.06.2017, 08:18
  • KB
W Bydgoszczy zdali egzamin na "Małego Ratownika" KMP Bydgoszcz
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Koronowie, którzy odbyli dwa tygodnie temu szkolenie w ramach projektu "Mały Ratownik", mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę. Egzamin przeprowadzili bydgoscy policjanci i ratownicy medyczni z Collegium Medicum.

Program "Mały Ratownik” realizowany jest w formie zajęć teoretycznych i praktycznych na podstawie zawartego porozumienia przez Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy insp. Sławomira Kosińskiego z Prorektorem Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. dr. hab. Grażyną Odrowąż-Sypniewską. 

W ramach współpracy zajęcia dla dzieciaków z zakresu alarmowania służb prowadzą policjanci Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy. Natomiast z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ćwiczenia realizują studenci ratownictwa medycznego.

Projekt adresowany jest do dzieci w wieku 9-10 lat, czyli uczniów klas III szkół podstawowych. Dzieci w tym wieku miały już styczność z różnymi służbami, były uczestnikami różnego rodzaju pogadanek i znają podstawy, na których będą bazować realizatorzy spotkań. Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie będą poszerzać posiadaną już wiedzę teoretyczną.

Do egzaminu sprawdzającego w ramach projektu "Mały Ratownik", który odbył się wczoraj (14.06.2017)  w Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie przystąpiło 23 uczniów klasy III. Zanim jednak uczniowie do niego przystąpili, policjanci i ratownicy medyczni przypomnieli "przerobiony" na zajęciach  zakres tematyczny oraz algorytmy postępowania w sytuacjach kryzysowych.

„Mali Ratownicy” do sprawdzianu praktycznego podeszli z dużym zaangażowaniem. Ich zadaniem była odpowiednia reakcja na zastane sytuacje, m. in. złamanie nogi podczas jazdy na rowerze, krwotok z nosa podczas przerwy w szkole, podjęcie resuscytacji u niemowlęcia podczas zakupów w sklepie, podjęcie reanimacji mężczyzny, który leży na poboczu ulicy. Każdą z tych sytuacji uczniowie musieli sobie wyobrazić,  zaalarmować odpowiednie służby dzwoniąc na numery alarmowe, tj. 112, 997, 998, 999 i przeprowadzić rozmowę z operatorami, w których wcielali się mł. asp. Szymon Porażyński oraz mł. asp. Sebastian Rink, a przede wszystkim udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy doskonale sobie poradzili, można rzec, że nauka nie poszła w las.

Na zakończenie spotkania i jego podsumowanie przybył podinsp. Tomasz Meyze Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz Pan Krzysztof Gradek, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Koronowie. Uczniowie otrzymali dyplomy z tytułem "Małego Ratownika" oraz prezent tj. apteczki zakupione przez Bank Spółdzielczy w Koronowie.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe