Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Za nami obchody 43. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981

Wczoraj (19 marca) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się obchody 43. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r. Z perspektywy historycznej wydarzenia marcowe były jednym z najważniejszych przystanków na polskiej drodze do odzyskania pełnej niepodległości. Mieszkańcy kujawsko-pomorskich wsi i miast, robotnicy i chłopi wspólnie walczyli by ponownie odrodziła się Solidarność.
  • Źródło: KPUW
Za nami obchody 43. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981

Autor: fot.: AL

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący  Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak.

Uroczyste obchody rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Spotykamy się w symbolicznym dniu i symbolicznym miejscu, w którym doszło do tego, że władza podniosła rękę na protestujących rolników i związkowców. Dzisiaj protest jest prawem i przywilejem, który słusznie obywatele mają i wielokrotnie wykorzystują, bo to jest podstawą demokracji. Pamiętajmy o tych, którzy podnosili głowę, kiedy to rzeczywiście wymagało odwagi

- mówił Wojewoda, dziękując uczestnikom za liczne przybycie.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że wydarzenia marcowe miały ogromny wpływ na historię Polski i walkę o demokrację.

Wydarzenia te pokazały jak ważna jest osobista postawa, pragnienie wolności oraz zrozumienie czym są prawa obywatelskie i wreszcie czym jest solidarność. Dziś oddajemy szacunek bohaterom tamtych wydarzeń. Karty historii są zapisywane nie tylko na polach bitew, ale również w życiorysach zwykłych ludzi, tak jak w życiorysach niektórych obecnych tu osób, zapisała się prawda o tamtych wydarzeniach sprzed 43 laty

- mówił Wicemarszałek.

Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa podkreślał znaczenie wyjątkowej odwagi i determinacji działaczy chłopskich z Kujaw i Pomorza.

Dała ona początek wydarzeniom z Bydgoskiego Marca. Za sprawą lokalnych działaczy opozycyjnych doszło do przełomowej mobilizacji i ogólnopolskiego buntu, wobec ówczesnej władzy, którego skala doprowadziła ostatecznie do daleko idących przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Cześć i chwała bohaterom Bydgoskiego Marca

Agnieszka Marcinkowska, Zastępca Przewodniczącego Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" w swoim wystąpieniu podkreślała, że musimy pamiętać i edukować młodzież, która nie wie co działo się w tamtych czasach i jak trudno było walczyć o demokracje.

Naszym obowiązkiem jest dbałość o tożsamość narodową i kultywowanie wartości. Nasze województwo wyróżnia się na tle innych, bez względu na opcję polityczną i poglądy, zawsze wspólnie upamiętniamy wydarzenia Bydgoskiego Marca, powstania Solidarności i smutne wydarzenia wprowadzenia stanu wojennego.

Doktor Marek Szymaniak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zaznaczył potrzebę pielęgnowania pamięci o wydarzeniach i osobach, które kreowały te wydarzenia.

Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, zjednoczeni w polskiej pamięci o Bydgoskim Marcu 1981 roku, w chęci budowania w nas wszystkich solidarności i poczucia dumy, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym niepodległym Państwie Polskim. Cześć i chwała Solidarności Robotniczej, Solidarności Rolniczej.

Dla przypomnienia tamtych wydarzeń w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca ’81 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z Janem Rulewskim, będącym uczestnikiem wydarzeń Bydgoskiego Marca oraz okolicznościowy wykład i konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uroczystościom towarzyszy wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „O wieś wolną, niezależną, samorządną – rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca’81 i rejestracji Solidarności Rolniczej”, którą można oglądać przed Urzędem Wojewódzkim.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: FreitTreść komentarza: koszmar!!Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:22Źródło komentarza: Idźmy na wyboryAutor komentarza: MalinaTreść komentarza: Nie używajnym wulgaryzmów. Jest to klasyczny artykuł reklamowy i każdy ma prawo się sprzedawać. Znam to miejsce - teraz pełno komarów od tego stawu. Właściciel hotelu mógłby zrobić opryskData dodania komentarza: 06.05.2024, 06:08Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: BydgoszczaninTreść komentarza: od kiedy jest restauracja gruzińska w Tyrolu przestałem tam jeździć. To żarcie jest nie jadalne. szkoda, że zamknęła się wcześniejsza kuchnia, teraz to żart!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 22:21Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: MelomanTreść komentarza: Wojciu, ja widzę, że za michę żarcia jesteś w stanie napisać wszystko, ale te twoje wypociny są ch... warte, redaktorzyno czwartoligowaData dodania komentarza: 03.05.2024, 10:02Źródło komentarza: „ŻYCIE GRUZJI” – kulinarna doskonałośćAutor komentarza: WeltTreść komentarza: DnoData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:59Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu przy Pięknej i SolskiegoAutor komentarza: KlausTreść komentarza: Redaktorze.... co Pan jara?!.. że takie ściemy Pan wistuje?? Garbary, Śląska, Jasna, Łokietka, Czarna Droga, Kozi Rynek, Graniczna Grottgera - co Pan wie o tym Fyrtlu??Data dodania komentarza: 30.04.2024, 14:56Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama