Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Przedwojenne bydgoskie pocztówki świąteczne w nowej odsłonie

Wydawnictwo Pejzaż przygotowało reprinty dawnych pocztówek bożonarodzeniowych i noworocznych. Wszystkie zostały wysłane przez mieszkańców Bydgoszczy na początku XX wieku.
Przedwojenne bydgoskie pocztówki świąteczne w nowej odsłonie

Autor: fot.: Materiały prasowe

Wśród pięciu wydanych reprintów znalazły się popularne w tamtym czasie pocztówki z dziećmi przebranymi za aniołka i kominiarza. Nie zabrakło też bydgoskich budynków. Na jednej z pocztówek możemy zobaczyć ośnieżony kościół garnizonowy przy ulicy Bernardyńskiej. Wszystkie zostały wysłane z Bydgoszczy w latach 1905-1926, a więc w czasie największej popularności kart pocztowych, nim zostały wyparte przez upowszechnienie telefonu.

Pocztówki pochodzą ze zbiorów Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego, kolekcjonerów bydgostianów. Anna Perlik-Piątkowska jest także współautorką popularnej serii albumów o przedwojennej Bydgoszczy, wydawanej przez Wydawnictwo Pejzaż i Muzeum Kanału Bydgoskiego.  Pocztówki zostały wyretuszowane oraz, jeśli była taka potrzeba, przetłumaczone na język polski. Mogą służyć nie tylko jako pamiątka, ale też zgodnie ze swoim przeznaczeniem być wysłane pocztą. 

- Od lat klienci prosili nas o przygotowanie pocztówek świątecznych. Wydajemy również książki o historii Bydgoszczy, dlatego postanowiliśmy, że będą to reprinty pocztówek przedwojennych. Mają one niezwykły urok i czar. Dawne pocztówki to małe dzieła sztuki - wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

- Pocztówki świąteczne pokazują dawne zwyczaje i są częścią bydgoskiego dziedzictwa. Dlatego mamy w zbiorach te wysyłane przez przedwojennych mieszkańców Bydgoszczy. Bardzo się cieszę, że wśród wznowionych pocztówek znalazła się ta wysłana w 1926 roku, która ma napis „Z powinszowaniem Nowego Roku”. Pamiętam, że tego nieco już zapomnianego słowa, które oznacza złożenie życzeń, używała moja babcia – mówi Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka bydgoskich pocztówek i zdęć.

Reprintów nie można kupić. Można je otrzymać w bydgoskich księgarniach przy zakupie „Pozdrowień z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” najnowszej książki Anny Perlik-Piątkowskiej i Tomasza Izajasza. Będą także dodawane do zakupu dowolnych książek w sklepie internetowym Wydawnictwa Pejzaż – z wysyłką lub odbiorem własnym. Pocztówki będą dokładane do zamówień od 1 grudnia do wyczerpania nakładu.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 19°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jacek KonopkaTreść komentarza: Nagroda Forbesa to szczególny prestiż. Serdecznie gratuluję i pozdrawiam Całą Waszą Rodzinę.Data dodania komentarza: 13.06.2024, 13:12Źródło komentarza: Metalkas z Diamentem Forbesa L Autor komentarza: loanofferTreść komentarza: Are you in need of Guaranteed Cash quick money apply here contact us for more information on how to get started:(WhatsApp) number +918131851434 contact email id : [email protected] Mr. Damian SumitiData dodania komentarza: 13.06.2024, 08:27Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: W Bydgoszczy też takie chcemyData dodania komentarza: 03.06.2024, 17:02Źródło komentarza: Pierwszy tramwaj PESA Twist już w Tallinie! M Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Poprawiono :)Data dodania komentarza: 30.05.2024, 23:32Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: Natalia MoczadłoTreść komentarza: Źle odmieniliście nasze nazwisko;)Data dodania komentarza: 29.05.2024, 17:36Źródło komentarza: 20 lat bez Rysia MoczadłoAutor komentarza: .MarianTreść komentarza: Mieszkalpaan pod 11 tym więc wcześniej był skup butelek jeszcze wcześniej "resztki" Stacewicza a za panem kiosk z piwem z 30-40 pijanych facetów i dopiero "Kacik" który prowadził do kolejnego kiosku , piwem i strzelnicy przy śluzie Grottgera. Oczywiście pamieta Pan bójkę z 1968 roku w której zginął naasz kolega Karol. Kanał latem śmierdział aż na Łokietka było czuć/u Dulina/ To było wg Pana piękne??. Radzę oprzytomniecData dodania komentarza: 29.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Garbary pięknieją
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama