Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

W Bydgoszczy odbędą się Obchody Dnia Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada na całym świecie. Święto to wpisało się już na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń międzynarodowych i od kilku lat ten właśnie dzień stanowi dobry moment na zasygnalizowanie i przypomnienie społeczeństwu o problemach wcześniaków. 1 na 10 dzieci jest przedwcześnie urodzone.
W Bydgoszczy odbędą się Obchody Dnia Wcześniaka

Autor: freepik

 Z tej właśnie okazji nowopowstała Fundacja Kolor Serca w Bydgoszczy postanowiła zorganizować Obchody Dnia Wcześniaka, które odbędą się w dniach 14-18 listopada. Organizacja pozarządowa działa w trosce o dobro rodziców wcześniaków i wychodzi im z pomocą. To wydarzenie ma na celu nie tylko podniesienie świadomości o przedwczesnych porodach, ale także ma być realną pomocą dla opiekunów małych bohaterów, którzy na co dzień zmagają się z różnymi trudnościami. Przez 5 dni zorganizowane zostaną wydarzenia o tematyce bliskiej każdej rodzinie, która zetknęła się z problemem wcześniactwa. 

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Małyssak już we wtorek 14 listopada od godz. 16:30, w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5, zainteresowani rodzice będą mogli dowiedzieć się podczas wykładu wszystkiego na temat karmienia mlekiem matki. Przedstawicielka Stowarzyszenia, lek wet. Katarzyna Łubiech, obali mity oraz przedstawi fakty o mleku i bezpiecznym rodzicielstwie. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak wygląda żywienie wcześniaka i podyskutować na temat problemów z laktacją. Kierownik Regionalnego Banku Mleka, dr n. med. Elena Sienkiewicz- Darol zapozna rodziców z istotnymi informacjami o bankowaniu mleka kobiecego w naszym regionie. Tego dnia będzie także można skorzystać z przygotowanych warsztatów z chustonoszenia w siedzibie firmy Chustynka.pl Justyny Chmiel. Wymagane są wcześniejsze zapisy.
 

- „Bardzo ważnym i istotnym aspektem podczas tegorocznych Obchodów Dnia Wcześniaka będą spotkania rodziców ze specjalistami, takimi jak lek. med. Arleta Zajączkowska -neonatolog, dr Agnieszka Strączyńska - fizjoterapeuta, czy dr Magdalena Miotk – Mrozowska -psycholog, które odbędą się w środę 15 listopada od godz. 15:20 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5. Podczas rozmów nie zabraknie trudnych pytań, które często rodzice wcześniaków zadają sobie na co dzień. Specjaliści pomogą, służąc swoją fachową radą i doświadczeniem w swojej dziedzinie.” – podkreśla Prezes Fundacji Kolor Serca Sandra Jankowska-Wróblewska. W czwartek 16 listopada będzie można nauczyć się w jaki sposób wykonywać masaż Shantala pod czujnym okiem fizjoterapeutki Izabelli Kuberskiej. 

Pod okiem certyfikowanego specjalisty chętni poznają techniki, które mają ogromny wpływ terapeutyczny i pomagają w budowaniu jeszcze bliższego kontaktu z maluchami. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach o godz. 15:15 oraz o godz. 17:00. Na wszystkie warsztaty i spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. W piątek 17 listopada odbędą się kolejne zajęcia z fizjoterapeutką Joanną Sebastian. Tym razem uczestnicy zdobędą cenną wiedzę, na temat opieki nad wcześniakiem, jak troszczyć się o zdrowie i rozwój swojego dziecka. Podczas spotkania będzie można zadać pytania oraz zdobyć praktyczne wskazówki. Tego dnia odbędzie się również pilotażowe spotkanie pod nazwą Grupa wsparcia dla rodziców wcześniaków podczas, którego rodzice będą mogli wymienić się doświadczeniami i otrzymać wsparcie. Spotkania Grupy wsparcia będą odbywać się cyklicznie raz w miesiącu.
 

Wydarzenia, w ramach Obchodów Dnia Wcześniaka, mają na celu przypomnieć społeczeństwu, że opiekun dziecka przedwcześnie urodzonego, często skupiony na leczeniu swojego dziecka, też jest ważny i ma prawo do godnego życia. Symbolicznie w tym dniu pylon mostu Trasy Uniwersyteckiej zostanie podświetlony w kolorze fioletowym. 

Kolor fioletowy jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, ponieważ kolor ten jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Finał Obchodów Dnia Wcześniaka odbędzie się w jednym z najbardziej lubianych przez dzieci miejsc – w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park. 

W sobotę 18 listopada w godz. 9:30 – 12:30, zapraszamy na wspólne świętowanie, nie zabraknie wielu atrakcji dla wcześniaków i ich rodzin - „Serdecznie zapraszamy wszystkie Wcześniaki z rodzicami do wspólnej zabawy. Profesjonalni animatorzy zaopiekują się najmłodszymi i w ciekawy sposób wypełnią dzieciom przedpołudnie. Rodzice w tym czasie znajdą
chwilę wytchnienia przy kawie. Uroczysty tort zakończy tegoroczne obchody i z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestnikom imprezy.” – zachęca do udziału w wydarzeniu Szymon Paprocki - Prezes Fundacji Profesora Ciekawskiego oraz Dyrektor Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park.
 

W tegorocznej edycji Obchodów Dnia Wcześniaka Fundacja Kolor Serca nawiązała współpracę z bydgoskimi Szpitalami. Plakaty z serdecznym zaproszeniem do wspólnego świętowania znajdą swoje miejsce w oddziałach neonatologii, podkreślając znaczenie tego wydarzenia. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszcz.

 zdj. główne: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/noworodek_2765276.htm#query=inkubator%20noworodek&position=8&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa rawpixel.com</a> na Freepik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tylko szkoda, ze niemal od razu Placówka dostając taką pokaźną darowiznę, Dyrektor tej placówki postanowił - zarządził nie przewozić dzieci(Swoich dzieci) do innych Placówek, w której akurat podlega dane dziecko. Chociaż inne Placówki z Polski do innej Placowki z transportem nie robią takich problemów. Myślę, że Pani Hanna Zwolenska nie powinna szczycić sie tym ze ma na wycieczki dla dzieci, jak przecież nie ma na przewóz dzieci np. do ich rodzinnych domów czy tez z innej Placówki.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 17:18Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Tylko szkoda, ze niemal od razu Placówka dostając taką pokaźną darowiznę, Dyrektor tej placówki postanowił - zarządził nie przewozić dzieci(Swoich dzieci) do innych Placówek, w której akurat podlega dane dziecko. Chociaż inne Placówki z Polski do innej Placowki z transportem nie robią takich problemów. Myślę, że Pani Hanna Zwolenska nie powinna szczycić sie tym, ze ma na wycieczki i wyjazdy dla dzieci, jak przecież nie ma na przewóz dzieci do ich rodzinnych domów.Data dodania komentarza: 22.07.2024, 17:13Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: AlfTreść komentarza: A Królowej Jadwigi w latach 60 - tych były drzewa!!! Ulice bez drzew są ohydneData dodania komentarza: 17.07.2024, 16:04Źródło komentarza: Nowe chodniki przy Królowej JadwigiAutor komentarza: MarkTreść komentarza: Pań popierał publicznie-w swoich tekstach tych którzy teraz chcą zabić poolskie mediaData dodania komentarza: 06.07.2024, 20:21Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: PracownicaTreść komentarza: My pracownice Cafe Primo murem stoimy za szefem. Gwarantujemy,że jakość sprzedawanych przez nas lodów jest na najwyższym poziomie. Wiemy z jaką pasją i zaangażowaniem szef wykonuje swoją pracę ile serca i energii w to wkłada. Zapraszamy wszystkich świadomych konsumentów na pyszne lody i kawkę.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 15:26Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowiAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Z takiej pracowniczki pracodawca może być dumny !Data dodania komentarza: 06.07.2024, 00:50Źródło komentarza: Na lody tylko do Cafe Primo! Nie dajcie się zwieść hejtowi
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama