Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowak Solutions na Facebooku

Bydgoska szkoła na podium Finału turnieju "Jestem bezpieczny - umiem pomagać innym"

W ośrodku ZHP w Krówce Leśnej nad Zalewem Koronowskim odbył się IX finał turnieju "Jestem bezpieczny - umiem pomagać innym". Akcja skierowana do młodzieży szkół podstawowych od kilku lat wpisuje się w kalendarz działań prewencyjnych realizowanych przez bydgoskich policjantów.
Bydgoska szkoła na podium Finału turnieju "Jestem bezpieczny - umiem pomagać innym"
Autor: KWP Bydgoszcz

Turniej skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV-VI w wieku 11-13 lat.  Ma na celu wyposażenie dzieci  w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, tj. wypadki komunikacyjne, w domu, nad wodą, w lesie, udzielanie pierwszej pomocy, nabycie umiejętności właściwej reakcji, powiadomienie służb ratunkowych. Ponadto turniej ma zintegrować młodych ludzi, a zajęcia w plenerze (w formie biwaku) ukazać możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego.

Akcja już  od kilku lat wpisuje się w kalendarz działań prewencyjnych prowadzonych przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Program jest realizowany dzięki współpracy z Chorągwią Kujawsko Pomorską ZHP, Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Bydgoszczy, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Żandarmerią Wojskową z Bydgoszczy, Strażą Miejską z Bydgoszczy, Ochotniczą Strażą Pożarna w Koronowie, Nadleśnictwem Różanna, Maltańską Służbą Medyczną z Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, Bankiem Spółdzielczym w Koronowie, Starostwem Powiatowym, Burmistrzem Miasta i Gminy Koronowo oraz Wójtami Gminy : Osielsko, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Dąbrowa Chełmińska  oraz Białe Błota, którzy są od wielu lat są partnerami programu. W tym roku do akcji dołączył Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Straż Pożarna z Bydgoszczy oraz Kino Helios Bydgoszcz. Ponadto dzięki objęciu przedsięwzięcia patronatem przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Kuratora Oświaty, oraz zaangażowaniu zaprzyjaźnionych służb i instytucji dzieciaki otrzymały atrakcyjne nagrody.

Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy po raz dziewiąty w kwietniu 2017 r. zakończył eliminacje I etapu turnieju "Jestem bezpieczny umiem pomagać innym", który polegał na rozwiązaniu przez uczniów testu wiedzy składającego się z 30 pytań. Natomiast w miniony czwartek (18.05.2017) w Krówce Leśnej rozpoczął się II etap zmagań, który trwał dwa dni. Uczestniczyło w nim 29 drużyn wyłonionych w I etapie.

W pierwszy dzień drużyny, które przyjechały do Ośrodka ZHP Krówka Leśna startowały w biegu, podczas którego miały zadanie rozwiązać 15 zadań. Dzieciaki zmagały się z takimi zadaniami m. in. jak :

 - pierwsza pomoc przedmedyczna udzielana osobie ze złamaną ręką oraz osobie nieprzytomnej,

- test wiedzy z przepisów ruchu drogowego,

-  strzelanie z wiatrówki do tarczy,

-  prawidłowe powiadamianie służb ratunkowych.

-  orientacja w lesie
- ratownictwo wodne
- bezpieczeństwo w internecie
- umiejętności gaszenia i zgłaszania pożarów.

Wieczorem przy ognisku dzieciaki wzięły udział w zabawach, które same przygotowały. Oczywiście nie zabrakło poczęstunku ufundowanego, jak co roku, przez Burmistrza Miasta i Gminy Koronowo.

W drugim dniu spotkania uczestnicy brali udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez:

- przedstawiciela Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z tematyki alarmowania służb i funkcjonowania numeru 112,

- Damiana Dębeckiego Ratownika Medycznego, który poprowadził zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej z prawidłowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

W drugim dniu oczywiście przyszedł czas na podsumowanie zmagać drużyn oraz wyłonienie zwycięzców.

W II etapie programu "Jestem bezpieczny umiem pomagać innym" nagrodzono za zajęcie:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Koronowie - nagrodę ufundował Komendant Wojewódzki w Bydgoszczy  
II miejsce -Zespół Szkół w Wierzchucinie Królewskim - nagrodę ufundował Wydział Edukacji i Sportu UM Bydgoszcz
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 57 w Bydgoszczy - nagrodę ufundował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy
IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 36 w Bydgoszczy - nagrodę ufundował Bank Spółdzielczy w Koronowie
V miejsce - Szkoła Podstawowa nr 35 w Bydgoszczy-  nagrodę ufundował Starosta Powiatowy
VI miejsce - Szkoła Podstawowa nr 13 w Bydgoszczy -  nagrodę ufundowało Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
VII miejsce - Zespół Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej -  nagrodę ufundował Wojewoda Kujawsko - Pomorski
VIII miejsce - Zespół Szkół w Kotomierzu -  nagrodę ufundował Wójt Gminy Osielsko
IX miejsce - Szkoła Podstawowa nr 37 w Bydgoszczy -  nagrodę ufundował Burmistrz Miasta i Gminy w Koronowie
X miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Bydgoszczy  - nagrodę ufundował Burmistrz Miasta i Gminy w Koronowie

Ponadto dla pierwszych sześciu drużyn "wejściówki" do kina ufundowała Pani Alicja Rączka dyrektor Kina Helios w Bydgoszczy.

Dodatkowo nagrodzono:

Zespół Szkół w Wierzchucinie Królewskim przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy za wiedzę z zakresu powiadamiania służb ratunkowych,

Zespół Szkół w Kozielcu przez OSP Koronkowo za sprawność strażaka,

Szkołę Podstawową w Brzozie przez Nadleśnictwo Różanna za wiedzę z terenoznawstwa,

Zespół Szkół nr 19 w Bydgoszczy oraz Szkołę Podstawową nr 37 w Bydgoszczy przez Radę Osiedla Wyżyny - za zaangażowanie w zdobywanie wiedzy.

Nagrody wręczali zaproszeni goście: mł. insp. Artur Malinowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, insp. Sławomir Kosiński Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy, Karol Pawlicki Nadleśniczy Nadleśnictwa Różanna, Tomasz Federowicz z Starostwa Powiatowego, Artur Koper vice Prezes Zarządu Miejsko Gminnego OSP Koronowo,  Krzysztof Gradek Dyrektor Banku Spółdzielczego w Koronowie, Jakub Wawrzyniak dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Wojciech Oskwarek Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka, Tomasz Szoch Zastępca Dyrektora WORD w Bydgoszczy.

inp. Sławomir Kosiński Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy podsumowując zmagania nie tylko gratulował zwycięzcom, ale również podziękował zaprzyjaźnionym instytucjom za wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w działania profilaktyczne na rzecz dzieci i młodzieży z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

Podziękowania otrzymali:

 Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy,

Burmistrz Miasta i Gminy Koronowo,

Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Bydgoszczy,

Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy,

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy,

Bank Spółdzielczy w Koronowie.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: -2°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Niedługo nic nie zostanie w tym mieście..Data dodania komentarza: 24.03.2023, 18:14Źródło komentarza: Klubokawiarnia Zakład? dołącza do grona zamkniętych lokali w mieścieAutor komentarza: MichałTreść komentarza: To jest komedia. Wszystkie umowy z Toruniem -Gentlemen's agreement - wzięły w łeb - żużel oni, my lekkoatletyka- co się stało - hala na ul Bema, która przykrywa czapką ten projekt. Dalej Opera Nova w Bydgoszczy i Hala Widowiskowa na Jordankach - już wiele wydarzeń (koncertów, wydarzeń) omija Bydgoszcz i odbywa się w Toruniu. Można mnożyć przykłady. Budowanie takiej hali bez pewnego rozmachu i ambicji to tak czy siak wyrzucanie pieniędzy w błoto. Marzy mi się Bydgoszcz znów była traktowana tak jak na to zasługuje.Data dodania komentarza: 24.03.2023, 14:43Źródło komentarza: Halowe MŚ w naszym województwie ogromną szansą Bydgoszczy. Powstanie nowa halaAutor komentarza: MichałTreść komentarza: No i super!Data dodania komentarza: 23.03.2023, 19:20Źródło komentarza: Bydgoszcz niczym Ciechocinek. Na wiosnę czekają nas kolejne solanki i fontannyAutor komentarza: AlkaTreść komentarza: 196 -te miejsce to nie takie złe. Na którym miejscu jest UKW w rankingu "Perspektyw"?, a w sporcie na którym?Data dodania komentarza: 19.03.2023, 15:27Źródło komentarza: Znamy zwycięzców Akademickich Mistrzostw Polski w szachachAutor komentarza: RobertTreść komentarza: Przyjemne (wagary) z pożytecznym (zobaczenie kampusu uczelni), fajnie ;)Data dodania komentarza: 17.03.2023, 14:55Źródło komentarza: Uczniowie szkół średnich będą wagarować na Politechnice Bydgoskiej!Autor komentarza: The JaTreść komentarza: A jeszcze prosciej byloby po prostu zrobic z jednej strony zabiegow podjazd ! nic prostrzego ! Po obydwu stronach kladki sa po dwa zabiegi schodow-lewa i prawa strona . Z jednej strony wystarczy zrobic podjazd ,a zdrugiej dalej beda schody ,tak wiec po obu stronach mielibysmy i schody i podjazd ! Sprawa jest tak prosta ze wystarczyloby na owych schodach zrobic szalunek i zalac betonem ! Na wierzchu zrobic jakas powloke antyposlizgowa ,jak na pasach . Ot cala technologia !Data dodania komentarza: 16.03.2023, 18:17Źródło komentarza: Bydgoszcz bezpowrotnie rozstaje się z kładką na Wyżynach
ReklamaHolistyczne Karmy dla zwierząt
ReklamaHolistyczne Karmy dla zwierząt
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama Holistyczne Karmy dla zwierząt